Kampaň před volbami? Babiš rozdával při dni otevřených dveří vládní budovy předvolební „knihu“

Kampaň před volbami? Babiš rozdával při dni otevřených dveří vládní budovy předvolební „knihu“NOVÉ
Vyskládané propagační brožury Andreje Babiše při dni otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci, který patří vládě Foto:

Foto: Echo24

Domov

Kampaň na vládní půdě?

Echo24

Během svátečního dne otevřených dveří ve vládním Lichtenštejnském paláci byly rozdávány výtisky publikace Andreje Babiše (ANO) s názvem „O čem sním, když náhodou spím“. Knihy byly vyskládány na stole u pamětních listin, přičemž publikace o samotném paláci a vládě byly až vzadu na jiném stole. V sále, kde se výstava konala, byly navíc promítány videomateriály z cest předsedy vlády, které se objevovaly na jeho facebookovém profilu.

Ve středu 8. května se pro širokou veřejnost otevřela budova Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě, která slouží Úřadu vlády pro přijímání významných zahraničních návštěv, ale také jejich ubytování. V minulosti v paláci bydlela při své návštěvě Prahy třeba britská královna Alžběta II., naposledy třeba chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová.

V rámci dne otevřených dveří měli také návštěvníci možnost zhlédnout výstavu všech darů, které přivezl předseda vlády Andrej Babiš ze svých zahraničních cest. Nechyběl například ani podepsaný dres slavného českého basketbalisty Tomáše Satoranského, který dostal premiér od Donalda Trumpa v USA. Andrej Babiš svou výstavu osobně zahájil.

Po příjezdu předsedy vlády se zároveň v Lichtenštejnském paláci objevily desítky výtisků publikace O čem sním, když náhodou spím, které tam ještě v dopoledních hodinách nebyly. Brožuru vydal předseda hnutí ANO a v roce 2017 se stala hlavní součástí jeho kampaně před sněmovními volbami. Knihu hradilo hnutí ANO, nikoliv Úřad vlády ČR. Přesto se tato publikace ve středu objevila na konci prohlídkového okruhu na stole vedle pamětní listiny a byla rozdávána návštěvníkům. Samotné výtisky publikací o Lichtenštejnském paláci byly upozaděny a nacházely se až u zadního stolu.

Vyskládané propagační brožury Andreje Babiše při dni otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci, který patří vládě
Vyskládané propagační brožury Andreje Babiše při dni otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci, který patří vládě Foto:

Foto: Echo24

V místnosti, kde probíhala výstava, byly také promítány záběry předsedy vlády Andreje Babiše z jeho zahraničních cest, jednalo se o sestříhaná videa, která se v minulosti objevovala na osobní facebookové stránce Andreje Babiše.

Předvolební kampaň na půdě vládní budovy?

Z jakého byly na půdě vládní budovy rozdávány osobní knihy určené pro kampaň předsedy vlády, odmítla mluvčí vlády Jana Adamcová pro deník Echo24 telefonicky komentovat. Zároveň však přislíbila, že na otázky zaslané deníkem Echo24 obratem odpoví. Ani po šesti hodinách ale na otázky ani následné SMS zprávy nereagovala, a výskyt propagačních publikací hnutí ANO a jeho předsedy Andreje Babiše v Lichtenštejnském paláci tak nevysvětlila.

„Andrej Babiš přijel zahájit výstavu svých darů jako občan,“ řekla jen stručně mluvčí vlády Jana Adamcová poté, co deníku Echo24 zaslala propagační tiskovou zprávu ze dne otevřených dveří s vyjádřením Andreje Babiše. „Dary jsme původně shromažďovali v jedné místnosti na Úřadu vlády, ale pak přišla s tímto nápadem paní Bartha, která se asi inspirovala během návštěvy Francie. Když jsme hledali obraz, který jsem daroval francouzskému prezidentovi, zjistili jsme, že má takovouto sbírku darů. Takže je aspoň máte možnost vidět,“ řekl premiér Babiš přítomným návštěvníkům. Připustil také, že sám některé z vystavených darů dosud ani neviděl. Dary se totiž většinou nepředávají osobně, ale protokolárně. „Asi bych měl začít zase cestovat, aby těch darů bylo víc, abychom to mohli nějak rozšířit,“ dodal předseda vlády před přítomnými návštěvníky, zatímco v místnosti opodál byly rozdávány jeho tištěné publikace, jež se staly hitem kampaně v roce 2017.

Přímo se skutečnosti, že se při prohlídce vládní budovy rozdával materiál hnutí ANO, podivovali přímo někteří návštěvníci. „Když to porovnám s výstavou, která byla v Senátu v Trčkově galerii, kde byly také protokolární dary šéfa úřadu nebo komory, tak je to úplně o něčem jiném. V Senátu je to skutečně o těch darech, taky je tam zastoupeno více předsedů, nebylo to jen o Přemyslu Sobotkovi nebo Milanu Štěchovi. Prostě žádná propaganda. Dneska to nebylo nic jiného než kampaň Andreje Babiše, což značně pokazilo dojem z celé akce,“ řekl na místě deníku Echo24 jeden z návštěvníků paláce Kryštof Kahaj.

„Lichtenštejnský palác navštívilo ve středu celkem 895 zájemců. Kromě tradiční procházky po reprezentačních prostorách historického paláce na pražské Kampě s odborným výkladem průvodců si měli možnost jako první prohlédnout nově instalovanou výstavu protokolárních darů předsedy vlády ČR. Expozice, připravená Úřadem vlády ČR, přináší více než 50 darů, které premiér Andrej Babiš obdržel během významných zahraničních cest, jež absolvoval od nástupu do funkce. Do dubna 2019 předseda vlády navštívil formou oficiální návštěvy téměř 30 zemí Evropy, Asie, Afriky a Severní Ameriky. Sbírka se bude dál doplňovat,“ uvedl tiskový odbor Úřadu vlády.

S „knihou“ nebyl šéf ANO v Lichtenštejnském paláci poprvé

Andrej Babiš podepisoval svou brožuru O čem sním, kdy náhodou spím při dni otevřených dveří Lichtenštejnského paláce již v minulosti, konkrétně na státní svátek 28. září 2018. Tehdy navštívil Andrej Babiš palác hned ráno. Nejprve se přivítal s lidmi, někteří se s ním fotili. S dalšími návštěvníky pak mluvil během prohlídky a nakonec některým z nich podepsal svou knihu O čem sním, když náhodou spím.

Čtěte také: „Ta kráva, kterou rád dojím, se jmenuje Evropa,“ zaznělo v ZDF o Babišovi. Zapojili i Gotta

Související články