Vědci vyrobili Atomik, vodku z Černobylu. Obilí a voda je ze zakázané zóny
Alkohol z Černobylu
Je to první produkt, který odsud vzešel za posledních více než 30 let. Tým vědců v čele s profesorem Jimem Smithem z University of Portsmouth představil vodku zvanou Atomik, která obsahuje minerální vodu a obiloviny pocházející z uzavřené zóny v okolí Černobylské jaderné elektrárny. Zatím na světě existuje jen jedna lahev, Smith však ujišťuje, že se může začít masově vyrábět. Radioaktivita konzumentům podle něj nehrozí, píše britský Guardian.
Vědci mají dokonce plán, jak by mohla černobylská vodka pomoci místní ekonomice. Mohla by se začít prodávat prostřednictvím společnosti Chernobyl Spirit Company a 75 procent ze zisku by zamířilo zpátky k místním, plánují.
Atomik Chernobyl vodka: British scientists produce safe and ‘flavoursome’ spirit from former radioactive zone pic.twitter.com/RSzu6j9InD
— Graphenes (@Graphenes1) August 8, 2019
I když výbuch reaktoru číslo 4 v roce 1986 způsobil rozsáhlou katastrofu, život se do oblasti vrátil. Natolik, že se tu dnes běžně pořádají turistické zájezdy a studie hovoří o tom, že účinky stále přetrvávající radiaktivity na přírodu jsou mnimální. Vodu vědci čerpali ze studní v okolí elektrárny.
„Myslím, že se jedná o nejdůležitější lahev alkoholu na světě, protože může pomoci komunitám žijícím v okolí uzavřené zóny v ekonomickém zotavení,“ nechal se slyšet Smith. Mluvčí portsmouthské univerzity řekl, že tým na farmě uvnitř zóny, odkud obilí bral, radioaktivitu zaznamenal. „Ale protože destilace snižuje hladinu jakékoliv znečištění, jediná radioaktivita, kterou výzkumníci naměřili, byl přírodní uhlík C14, a to ve stejném množsví jako v jakékoliv jiné lihovině,“ dodal.
Britští vědci si podle něj nemyslí, že by černobylská zóna měla být využívána k běžnému zemědělství. „Chceme vytvořit takový produkt, který by pomohl ekonomickému růstu mimo uzavřenou zónu, kde radiace v dnešní době nepředstavuje velkou zdravotní hrozbu.“
Oslovení místní si nápad také pochvalují. Oleg Nasvit ze státní správy v Černobylu (State Agency of Ukraine on Exclusion Zone Management) Smithův záměr vítá. „Je důležité udělat všechno, co je v našich silách, abychom podpořili obnovu běžného života v těchto oblastech,“ řekl s tím, že pokaždé je ale na prvním místě bezpečnost.
Černobylská havárie, která se díky seriálu televize HBO v poslední době ocitla v centru veřejného zájmu, kontaminovala více než 200 000 kilometrů čtverečních evropského území. Radioaktivní spad nejvíce zasáhl Bělorusko, vítr ho donesl ale i do tehdejšího Československa. Evakuováno muselo být asi 330 000 lidí, oblast kolem elektrárny je veřejnosti nepřístupná dodnes.