Zahraniční investory děsí czexit. Českou ekonomiku by uvrhl do doby temna
Czexit?
Zahraniční investoři si všímají tuzemské debaty o odchodu Česka z EU a případném referendu o členství. A jsou zneklidnění. Podle Svazu průmyslu a dopravy jsou na diskuze zpochybňující členství v EU velice citliví. Vedení svazu dokonce muselo uklidňovat japonské investory a vysvětlovat jim, co se v Česku vlastně děje. Odchod z EU by podle tuzemských odborníků znamenal ztrátu stovek tisíc pracovních míst a česká ekonomika by se podle některých dostala na úroveň Běloruska.
Schůzku zneklidněných investorů z Japonska se zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) popsal na Twitteru viceprezident svazu Radek Špicar. „Už je to tady. Šlo to rychleji, než jsem čekal. Japonští investoři požádali o schůzku kvůli czexitu. ‚Co byste dělali, kdybychom odešli z EU? Odešli bychom z ČR,‘“ napsal Špicar na sociální síť.
Uz je to tady. Slo to rychleji nez jsem cekal: Japonsti investori pozadali o schuzku kvuli Czexitu. „Co byste delali kdybychom odesli z EU? Odesli bychom z CR“ #znejistujemeinvestory
— Radek Spicar (@R_Spicar_SP_CR) 7. února 2018
Japonsko je přitom dlouhodobě na jednom z předních míst žebříčku zemí, z nichž do Česka plyne nejvíce investic. „Japonci byli mezi prvními asijskými investory, kteří u nás začali po listopadu 1989 podnikat. Japonské firmy u nás zaměstnávají tisíce lidí a jsou druhým největším investorem po Německu,“ uvedl pro Echo24 Špicar.
Czexit nyní není aktuální politický problém, ale vážně se o něm hovoří při debatách o obecném referendu. O něm jednali zástupci hnutí ANO, SPD, komunistů a Pirátů, tedy stran, které mají obecné referendum v programu. Shodli se na tom, že obecné referendum by mělo být závazné. Dohoda ale nepadla nad tím, jakých otázek by se referendum mělo týkat a kolik podpisů občanů by pro jeho vyhlášení mělo stačit. Psali jsme o tom zde. Vážně ale referendum o setrvání v EU prosazuje například znovuzvolený prezident Miloš Zeman.
Vládní ANO chce z možných otázek referend vyloučit setrvání v EU. Podle Pirátů by se referendum unie týkat mohlo, ovšem za tvrdších zákonných podmínek. Pro referendum o členství v EU jsou hlavně komunisté a SPD Tomia Okamury.
„Na osobním setkání s investory z Japonska musel Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, vysvětlovat aktuální politickou situaci a její dopady na ekonomiku. Zahraniční investory zneklidnily informace z médií, kde se mluví o nové české vládě i v souvislosti s hlasováním o setrvání ČR v EU,“ uvedl Svaz průmyslu a dopravy v tiskové zprávě.
„Odmítáme jakékoliv zpochybňování našeho členství v EU. Vysílá to negativní signál zahraničním investorům. Zpochybňování našeho členství v EU a z něj vyplývající nejistota by zahraniční investory mohlo vést k pozastavení plánovaných investic a v krajním případě i k odchodu ze země. Že se nejedná jen o hypotetickou možnost můžeme sledovat na příkladu Velké Británie. Největší obavy v zahraničních investorech vzbuzuje ztížený přístup na společný evropský trh, který je pro ně klíčovým benefitem,“ uvedl Špicar.
Podle Špicara je přístup k jednotnému trhu unie jeden z hlavních důvodů, proč u nás zahraniční firmy investují. „Se zahraničními investory se potkávám často a znám problémy, se kterými se u nás potýkají. Mezi nejčastěji zmiňované patří nedostatek pracovníků, špatná kvalita infrastruktury, nebo omezená spolupráce mezi firmami a univerzitami. Mnoho zahraničních firem včetně japonských má své dceřiné závody po celé Evropě, takže se nesmíme divit, ze tyto dlouhodobě neřešené problémy českého podnikatelského prostředí způsobují, že část investic odchází do jiných zemí nebo, že by mohlo dojít k úplnému odchodu těchto firem z ČR, kdyby se jim například ztížil přístup k jednotnému trhu EU, což je jeden z hlavních důvodů jejich investic u nás,“ řekl Špicar.
‚Vystoupit z EU se rovná dobrovolné amputaci ruky‘
Česko podle Hospodářské komory není Británie, proto odcházet z EU by pro zemi byla ekonomická sebevražda. Stejné srovnání použil i hlavní ekonom UniCreditu Pavel Sobíšek, „Zatímco brexit bude pro Británii znamenat podle vládní zprávy ‚jen‘ zpomalení ekonomického růstu proti situaci setrvání v EU, czexit by byl pro ČR ekonomickou sebevraždou. Pouhé úvahy o czexitu jdou proti snaze omezit odliv dividend z Česka ve prospěch vyšších reinvestic,“ uvedl Sobíšek. Kdyby se czexit měl opravdu uskutečnit, vyvolalo by to podle něj masivní přeskupení kapacit zpracovatelského průmyslu mimo území Česka, znamenající ztrátu stovek tisíc pracovních míst. „Česko by se ocitlo v pozici Běloruska,“ dodal.
Podle Hospodářské komory by potenciální czexit zhoršil přístup českým exportérům na trhy a zkomplikoval mezinárodní obchodní i politické vazby, na kterých je malá, otevřená ekonomika jako ČR zcela závislá. „Pro Česko by případný czexit byl zejména z pohledu českého exportu při podílu jednotného trhu téměř 85 procent naprosto fatální, proto nikdo rozumně uvažující by asi nechtěl českou ekonomiku závislou na exportu uvrhnout do doby temna,“ dodal mluvčí komory Miroslav Diro.
„Vystoupení ČR z EU by se dalo přirovnat k dobrovolné amputaci ruky. Vzdát se pohodlného přístupu na trh, kam vyvážíme více než 80 procent z celkového exportu, se jinak nazvat nedá,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. „Vedle ekonomických přínosů je pro nás EU také důležitou právní pojistkou a do jisté míry nás tak může chránit před námi samými, což se někdy také může hodit,“ dodal Marek.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.