Czexit by znamenal kolaps řady odvětví a propouštění, děsí šéf odborů
Středula kritizuje případný czexit
Případný czexit by znamenal pro Česko kolaps řady odvětví, firem a propouštění. Ti, kteří o vystoupení z EU hovoří, nemají žádnou alternativu. Nejsou schopni nabídnout vůbec nic, jen mystifikují obyvatelstvo v tom, že to může mít nějaký pozitivní závěr. Na tiskové konferenci ministerstva průmyslu a obchodu to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
„Když se podíváme na čísla, tak dominance exportu do zemí EU absolutně překračuje ve všech mezích všechna ostatní teritoria, neboli, není zas takový zájem o náš export v jiných teritoriích,“ dodal šéf odborů. Nedá se také podle něj předpokládat, že kdyby ČR stanula mimo EU, že by tento zájem byl či že by investoři měli nadále zájem o Česko.
„Nejsme tak významní teritoriálně, nejsme tak velicí ekonomicky a tudíž bychom ty škody měli násobně větší, než se hovoří o škodách ve Velké Británii,“ dodal Středula.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle nedávné ankety ČTK mezi ekonomy a podnikatelskými svazy by případné vystoupení České republiky z Evropské unie bylo ekonomickou sebevraždou. Odchod z EU by znamenal ztrátu stovek tisíc pracovních míst a česká ekonomika by se podle některých dostala na úroveň Běloruska.
Zpochybňování členství Česka v EU znervózňuje některé zahraniční investory. Například minulý týden musel viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar vysvětlovat japonským investorům aktuální politickou situaci a její dopady na ekonomiku. Japonce zneklidnily informace z médií, kde se mluví v souvislosti s novou českou vládou i o setrvání ČR v EU.
„Odmítáme jakékoliv zpochybňování našeho členství v EU. Vysílá to negativní signál zahraničním investorům. Zpochybňování našeho členství v EU a z něj vyplývající nejistota by zahraniční investory mohlo vést k pozastavení plánovaných investic a v krajním případě i k odchodu ze země,“ řekl Špicar.