1 KOMENTÁŘ

Mladí Češi nechtějí zůstat v Evropské unii

Témata: , ,

Českou veřejnou debatu přivádí na scestí několik stále dokola opakovaných klišé, která stojí jen na dojmech, nikoliv reálných datech o stavu společenských nálad. Mezi nejoblíbenější patří progresivní město versus zpátečnická vesnice. Následováno kosmopolitními, proevropskými mladými, kterým to chtějí zkazit nacionalističtí a izolacionističtí starci. Ke klišé stačí jen pohled na to, že Miloš Zeman, Andrej Babiš nebo Tomio Okamura mají nejvíce voličů v generaci 60 plus.

O tom, že mladí lidé by byli fanoušky prohlubování evropské integrace, nemáme žádná relevantní data. Samotný fakt, že nevolí Zemana, Babiše nebo Okamuru, o tom nic nevypovídá. Teď před sebou naopak díky velmi respektovanému slovenskému institutu Globsec máme data, která ukazují, že mladí Češi jsou k Evropské unii velmi skeptičtí.

Globsec je institut zaměřující se především na zahraniční a bezpečnostní politiku, který je schopen přitáhnout na svou výroční konferenci do Bratislavy zahraničněpolitická esa, která na české akce podobného typu včetně Fóra 2000 už roky nejezdí. Průzkum o postojích mladých v zemích visegrádské čtyřky byl proveden na reprezentativních vzorcích populace (v českém případě více než tisíce respondentů) formou osobních rozhovorů s respondenty. Plní tedy podmínky kvalitního průzkumu, jakých v poslední době v Česku moc není.

Mladí Češi z něj vychází jako největší euroskeptici z celého Visegrádu. Na otázku, jak by hlasovali, kdyby se příští neděli konalo referendum o odchodu z Evropské unie, odpoví v nejmladší generaci 18 až 24 let jen 43,4 procenta, že by byli pro setrvání v Unii. Na Slovensku 58,5, v Maďarsku 78,6 a v Polsku 79,5 procenta. V Česku je zároveň nejvíc těch, kdo by hlasovali pro odchod. Unii by chtěla opustit skoro čtvrtina nejmladší generace. V Maďarsku jen 12,8, na Slovensku 11,5 a v Polsku 18,1 procenta.

Výsledky se jen velmi málo liší od druhé nejmladší generace 25 až 34 let. Tam by pro setrvání v Unii bylo 44,8 procenta. V Maďarsku 82,6, na Slovensku 59,4 a v Polsku 74,5 procenta. I skupina těch, kdo jsou připraveni hlasovat pro odchod z Unie, je podobně velká jako v nejmladší generaci.

Studie Globseku ukazuje i postoje mladých k NATO a celá stojí za prostudování. Na výsledcích z Polska a Maďarska se mimochodem ukazuje, že občané obou zemí jsou výrazně většími zastánci evropské integrace než Češi a Slováci. Přestože si volí lídry, které evropský establishment častuje jako nacionalisty a populisty. Maďaři a Poláci je nejspíš volí proto, že jsou přesvědčeni, že budou moci ovlivňovat Evropskou unii, v niž mají důvěru, podle svých vlastních zájmů, a ne přistupovat automaticky v roli školáčka na to, co se pošle z Bruselu.

Žijeme v éře, kdy je nejtěžší jasně rozluštit a pochopit, co se skutečně ve společnosti odehrává. K tomu nám pomůžu výzkumy, jako je ten z Globseku, výrazně víc než stádně opakovaná klišé o mladých proevropských kosmopolitech a starých nacionalistech. 


/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.