GALERIE: Alespoň nějaká hodnota. Venezuelané vytváří z bezcenných bankovek kabelky i modely aut
Jak bojovat s inflací
Autíčka a labutě, ale také kabelky a peněženky. Venezuelští migranti v Kolumbii vdechují své devalvované měně nový život, a to tím, že venezuelské bolívary recyklují a přetvářejí v umění.
Země se už několik let potýká s hospodářskou recesí, která je podle kritiků výsledkem selhání socialistického řízení ekonomiky a propadu cen ropy na světových trzích. Trpí tím většina obyvatel, kteří mají omezený přístup k potravinám a lékům kvůli jejich nedostatku nebo kvůli tomu, že si je nemohou dovolit. Toto všechno společně s inflací donutilo miliony Venezuelanů k emigraci.
Ti se však nastalou situaci rozhodli obrátit ve svůj prospěch a začít si přivydělávat přeměnou takřka bezcenných bankovek v umělecké kousky. Od ryze výstavních až po ty, které by se užily i jako módní doplňky. Následně je prodávají u stánků se solidním ziskem, informuje například server The Independent.
Případní zájemci se ke zboží nicméně mohou dostat také na internetu, přes platformu eBay. Ceny kabelek či drobných tašek se zde pohybují okolo 1500 korun včetně poštovného, u peněženek to je přes 2 tisíce korun.
Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) klesl hrubý domácí produkt (HDP) ve Venezuele za pět let o 45 procent. Pro letošní rok měnový fond očekává pokles HDP o pět procent. Zemi trápí hyperinflace, autoritářský prezident Nicolás Maduro škrtl v srpnu 2018 pět nul na bankovkách a zvýšil třicetinásobně minimální mzdu ve snaze stabilizovat ceny. Inflace však dále pokračuje v prudkém růstu, její míra v letošním roce podle odhadů dosáhne deset milionů procent. Nezaměstnanost v zemi vzrostla z 7,4 procenta v roce 2015 na 34 procent v roce 2018. Venezuela je na prvním místě mezi nejhoršími ekonomikami světa podle indexu bídy, který v únoru 2018 zveřejnila agentura Bloomberg.