Praha se pand z Číny nedočkala, v Kodani se z nich radují. Pavilon otevřela dánská královna
pandí diplomacie
Dánská královna Margrethe II. slavnostně otevřela pavilon v kodaňské zoo, který hostí dvě pandy z Číny. Dánsko se tak stává zatím poslední zemí, která je součástí čínské „pandí diplomacie“. Veřejnost bude moci pandy poprvé naživo spatřit od čtvrtka. Před kodaňskou zoo se v době ceremonie odehrál menší protest, někteří lidé měli pandí kostýmy, transparenty a mávali tibetskými vlajkami.
Pavilon má tvar tradičního čínského symbolu jin a jang, který představuje dvě protikladné, ale doplňující se části jednoho celku. Byl postaven šelmám na míru za 160 milionů dánských korun (téměř 550 milionů Kč) a nachází se v něm také restaurace s pandími motivy.
Samec Sing Er a samice Mao Sun dorazili na kodaňské letiště minulý čtvrtek a čínský velvyslanec v Dánsku je po příletu označil za „čínský národní poklad a symbol míru“. Ačkoliv Čína ve svých veřejných prohlášeních mluví většinou o daru, oficiálně se dle listu China Daily jedná pouze o zápůjčku v rámci vědecké spolupráce mezi kodaňskou zoo a výzkumnou stanicí v čínském Čcheng-tu. Pandy budou v Kodani 15 let a jejich případní potomci se automaticky stanou majetkem Číny.
Čína pandy tradičně využívá jako nástroj k upevnění diplomatických vztahů s vybranými zeměmi a pro zlepšení vlastního obrazu u světové veřejnosti. Z evropských zemí mají tyto šelmy ve svých zoo například ve Francii, Španělsku, Skotsku a také v Německu. O pandy usilovala i pražská zoo, nicméně jednání jsou zatím bezvýsledná.