Nejen Čapek. Kontroverzní změny čekají i Muzeum Boženy Němcové

Nejen Čapek. Kontroverzní změny čekají i Muzeum Boženy NěmcovéAktualizujeme
Domov

Změny v muzeu slavné spisovatelky

Karolína Vaverková

Rok před oslavami dvoustého výročí narození Boženy Němcové čekají její muzeum v České Skalici velké změny. Péči o něj přebírá město. Právě s kritikou České Skalice, že na provoz muzea nedává dost peněz, rezignoval z pozice ředitele v únoru Milan Horký. Město nyní vylučuje, že by mělo propouštět, a slibuje muzeum rozvíjet. Muzeum slavné spisovatelky je spolu s Památníkem Karla Čapka ve Strži u Dobříše v krátké době další významné památné místo, které prochází zásadními změnami.

Ředitel Horký rozpočet muzea kritizoval dlouhodobě. „Použijme jednoduchý příklad s rozevírajícími se nůžkami. My prostě ty nůžky mezi potřebami a nutností opečovávat areál a muzejní sbírky máme tak rozevřeny, že já už nejsem schopen v této situaci muzeum řídit,“ uvedl v únoru pro Český rozhlas Horký. Ten byl v čele muzea od roku 1998.

Foto:

Muzeum v České Skalici. Foto: Shutterstock

Po jeho odchodu muzeum přejde pod křídla města. A na něj je upřena pozornost, zda muzeum udrží. Vedením muzea je dočasně pověřena vedoucí odboru kultury města Česká Skalice. „V nejbližší době bude vypsáno výběrové řízení na kurátora sbírek. Tento kurátor bude zastávat i funkci vedoucího muzea. Od 1. července muzeum změní právní formu z příspěvkové organizace na samostatnou složku města, spadající pod odbor kultury,“ uvedla pro Echo24 starostka České Skalice Zuzana Jungwirthová.

Muzeu prý zánik nehrozí. Starostka uvedla, že očekává jeho rozkvět a nové expozice. Bude se ale zřejmě hýbat s počty zaměstnanců muzea, někteří přejdou do jiných složek města. „Cílem celého procesu změny právní formy je úspora mzdových nákladů na pracovních pozicích, které již nyní město zajišťuje pro svůj provoz a pro své budovy. Jedná se především o vedení účetnictví a správu a údržbu budov, IT služby, zpracování dotačních žádostí,“ uvedla Zuzana Jungwirthová s tím, že se uvolní peníze na investice na edukátory a kurátory.

Asociace žádají prověření soutěže na ředitelku Čapkova památníku

Divoký vývoj se odehrává i v případě muzea věnovaného životu a dílu spisovatele Karla Čapka a jeho ženy a herečky Olgy Scheinpflugové. Herecká asociace a Český filmový a televizní svaz FITES vyzvaly středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), aby nechala prověřit výběrové řízení na novou ředitelkou Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše. Stala se jí Alice Seidlová, snacha krajského radního pro školství Zdeňka Seidla (ČSSD). Psali jsme o tom zde.

V dopise adresovaném hejtmance zástupci organizací vyjádřili přesvědčení, že řízení bylo neprůhledné, a znepokojení nad mediálními výstupy Seidlové. Současně chtějí, aby kraj ocenil působení předchozí šéfky památníku Kristiny Váňové, stojí v dopise.

Dále čtěte: Rekord. Letošní Svět knihy Praha navštívilo přes 50 tisíc lidí. Týdeník Echo vzdal hold velikánovi poezie

Jiří Peňás, Svět knihy a Pocta velikánovi. Nejen o básníkovi, jehož ruce fyzicky nikdy nepracovaly

Související články