1 130 let od narození

Knírek, buřinka, ironie, soucit a smích. Král komiků dostal Oscara příliš pozdě

, NOVÉ

Témata: , ,

Herec, scenárista a režisér Charlie Chaplin byl označován za krále komiků, ale pod jeho vtipnými epizodami se často skrývala ironie, satira i soucit. Svého času filmová ikona Chaplin, jenž se narodil 16. dubna 1889, proslul zejména němými groteskami, v nichž bavil jako tulák v plandavých kalhotách s nezvykle střiženým knírkem, buřinkou a hůlkou. Hollywood však dobyl i melodramaty Kid a Světla velkoměsta, sociální satirou Moderní doba či antifašistickou parodií Diktátor.

Charles Spencer Chaplin se narodil v Londýně jako syn chudých herců, takže poznal zblízka nejen ulici, ale i chudobinec. Od malička vystupoval se svým starším bratrem Sydneym v kabaretech a v šestnácti objevil jeho herecký talent i slavný West End. Rok nato se stal členem prestižní společnosti Freda Karnoa, s níž se dostal na zájezd do USA, kde v roce 1913 zůstal.

Na plátně se poprvé objevil v krátkém snímku Chaplin si vydělává na živobytí v roce 1914, kdy takových grotesek natočil pětatřicet. Jeho celovečerním hereckým debutem, k němuž napsal i scénář a režíroval ho, bylo dickensovsky laděné melodrama Kid o tulákovi, který se ujme nalezence. V roce 1919 založil s Mary Pickfordovou, Douglasem Fairbanksem a Davidem Griffithem filmovou společnost United Artists, pro niž natočil i slavného Diktátora, v němž poprvé „promluvil“.

V roce 1952, když se účastnil v Londýně premiéry svého filmu Světla ramp, mu byl zakázán návrat do USA. Důvodem byly údajně jeho levicové názory, podle jiné verze se nevrátil kvůli vysokému dluhu na daních. Pak už natočil jen dva filmy – Král v New Yorku (1957), v němž si vzal na paškál McCarthyho hon na komunisty, a romantickou komedii Hraběnka z Hongkongu (1967).

Chaplin, jemuž v roce 1972 udělila americká filmová akademie Oscara za celoživotní dílo a v roce 1975 ho britská královna povýšila do rytířského stavu, byl čtyřikrát ženatý. Naposledy se oženil v roce 1943 s o 36 let mladší Oonou O ́Neillovou, s níž měl osm dětí, včetně slavné herečky Geraldine Chaplinové.

Charlie Chaplin zemřel 25. prosince 1977 ve švýcarském městečku Corsier-sur-Vevey, kde strávil poslední čtvrtstoletí života a kde je také pohřben.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřel Radomil Uhlíř, sympatický hromotluk z filmových parodií

V moskevském exilu zemřela vdova po Miloševičovi, balkánská Lady Macbeth

,