2 čin světoznámého matematika

Živá pochodeň uprostřed Rigy na podporu Československa. Rips přežil a vrací se do Prahy

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Židovský matematik a někdejší občan Sovětského svazu Elijahu Rips odmítal sovětskou okupaci a tak se 13. dubnu 1969 v Rize po vzoru Jana Palacha zapálil. Kolemjdoucí jej však uhasili. Od roku 1972 žije v Izraeli, kde se z něj stal světoznámý matematik. U příležitosti výročí svého činu pořádá Ústav pro studium totalitních režimů v Knihovně Václava Havla s Ripsem ve čtvrtek besedu

Elijahu Rips, světoznámý matematik, se narodil 12. prosince 1948 v Rize v židovské rodině. Rips v raném mládí projevoval takové schopnosti ve svém oboru, že byl již v 15 přijat na Matematicko-fyzikální fakultu. Pražské jaro jej potkalo jako studenta. Přestože žil v tehdejším Sovětském svazu, české události vnímal pozitivně.

„Nevěřil jsem, že by pražské jaro mohlo zažehnout jiskru v Lotyšsku nebo Sovětském svazu. Ale když jsou všichni ve vězení a jednomu ze spoluvězňů se podaří utéct, máte radost i vy. Ta radost se však po okupaci proměnila v hořkost. Můj čin pramenil z absolutní hořkosti. Přestal jsem věřit, že se komunismus může zhroutit tak, jak se později stalo. Vypadalo to, že tohle zlo tu zůstane navždy,” řekl Elijahu Rips v roce 2008.

Na počátku roku 1969, kdy byl v posledním, čtvrtém ročníku, se k němu dostaly zprávy o sebeupálení Jana Palacha. Tento čin jej inspiroval k vlastnímu protestu. Vyrobil si jednoduchý plakát s nápisem „Protestuji proti okupaci Československa“, napsal dopis na rozloučenou a 13. dubna 1969 se u Památníku svobody v centru Rigy polil benzinem a zapálil. Kolemjdoucí jej ale rychle uhasili, takže utrpěl jen lehké popáleniny na krku a na rukou. Ihned byl zatčen KGB. Popisuje ÚSTR.

Následně byl po několika měsících přijat k psychiatrické léčbě své údajné schizofrenie. Po dvou letech ho z léčení pripustili. Vzápětí požádal o vystěhování, které mu bylo na nátlak mezinárodní matematické obce koncem roku 1971 povoleno. Odcestoval i s rodinou do Vídně, odkud se v lednu 1972 dostal do Izraele. Zde se zapsal na Hebrejskou univerzitu, dokončil studia matematiky a v roce 1975 získal doktorát. V současné době je profesorem matematiky na Hebrejské univerzitě. V roce 2009 byl Ústavem pro studium totalitních režimů pozván na návštěvu České republiky u příležitosti 40. výročí jeho protestu proti okupaci Československa.

Do Čech se však dříve vrátil ještě několikrát, například vloni na premiéru filmu o Janu Palachovi. Do Prahy přijíždí znovu, aby ve čtvrtek v Knihovně Václava Havla připomenul 50 let starou událost.

Setkání s izraelským profesorem matematiky Elijahu Ripsem, který se 13. dubna 1969 po vzoru Jana Palacha zapálil v centru Rigy na protest proti okupaci Československa. Součástí besedy bude přednáška historika Petra Blažka o případech sebeupálení v souvislosti se sovětskou invazí.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Česko si připomíná 50 let od tragické smrti Palacha

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.