VIDEO: Protirežimní protest? Íránští fotbalisté nezpívali před zápasem hymnu
PODPORA PROTESTŮ V ÍRÁNU
Náhoda, nebo silné politické gesto vůči vlastní vládě? Fotbalisté íránské reprezentace před výkopem pondělního zápasu proti Anglii nezpívali íránskou národní hymnu. Podle serveru Arab News tím zřejmě chtěli vyjádřit podporu účastníkům protestů ve své zemi. Ty začaly v září poté, co ve vazbě zemřela 22letá Mahsá Amíníová, zatčená kvůli špatně nasazenému hidžábu. Akce zaměřené původně proti přísnému zákonu o zahalování žen přerostly v protivládní protesty.
Real Courage. https://t.co/OOwxpLsn9h
— Bari Weiss (@bariweiss) November 21, 2022
Všech 11 hráčů, kteří nastoupili ke svému prvnímu utkání na letošním fotbalovém šampionátu, mlčelo, zatímco stadionem zněla íránská hymna. Nezpívala ani většina realizačního týmu. Fanoušci Íránu navíc během státní hymny ukazovali palec dolů a hlasitě pokřikovali. Íránská státní televize záběry na hráče bojkotující hymnu vůbec nevysílala, uvádí AlArabiya News.
Před začátkem turnaje obviňovali fanoušci íránský tým z toho, že stojí na straně státu, jenž proti protestujícím brutálně zasahuje. Kapitán reprezentace Íránu se nicméně v předvečer zápasu vyjádřil, že jeho tým protesty podporuje. „Jsme s nimi. A podporujeme je. Soucítíme s nimi,“ prohlásil podle AlArabiya News Ehsan Hajsafi, který na klubové úrovni nastupuje v řecké lize.
Při protestech, které začaly v Íránu v polovině září, přišlo o život nejméně 58 dětí. Nejmladšímu z nich bylo osm let. Organizace HRANA, která monitoruje porušování lidských práv v Íránu, v aktuální bilanci uvedla, že do soboty měly protesty 410 obětí mezi demonstranty a 54 mezi členy bezpečnostních sil. Zatčeno je přes 17 000 lidí.
Utkání, v němž měli angličtí reprezentanti značnou převahu, skončil výsledkem 6:2 ve prospěch Albionu.