Problém pro ČSSD. Na odvolání vlastního hejtmana zřejmě nebude mít dost hlasů

SKONČÍ PLZEŇSKÝ HEJTMAN?

Problém pro ČSSD. Na odvolání vlastního hejtmana zřejmě nebude mít dost hlasů 1
Domov

Vojtěch Drbohlav

Několik dní poté, co plzeňský hejtman Josef Bernard (dříve ČSSD) vystoupil ze sociální demokracie, jej špičky plzeňské ČSSD vyzvaly, aby se vzdal jak funkce hejtmana, tak pozice krajského zastupitele. Bernard deníku Echo24 oznámil, že návrh na své odvolání zařadí na program nejbližšího červnového zastupitelstva. Není ale jisté, zda skutečně ve funkci skončí. ČSSD totiž nemusí sehnat dostatek hlasů k jeho odvolání, což pro deník Echo24 přiznal i předseda plzeňské buňky Milan Chovanec. Ve hře je Bernardova kandidatura za STAN v krajských volbách.

Svůj odchod z ČSSD oznámil Josef Bernard 6. května, stalo se tak po neshodách v rámci strany. Dlouhodobě jej také nepodporovala jeho mateřská buňka. „Zachovám se tak, jak od samého začátku říkám. Nechám hlasovat o svém odvolání. Předložím to na program zastupitelstva,“ řekl deníku Echo24 hejtman s tím, že k tomu dojde 8. června.

Není ale jisté, že hejtman ve funkci skutečně skončí. „Nejsem si jist, jestli pro odvolání budou hlasy. Vzhledem k tomu, že od jednání zastupitelstva jsou do voleb čtyři měsíce, tak já být opozicí, která tam sedí, bych to prohlásil za vnitřní problém koalice. Umyl bych si nad tím ruce a vůbec bych to neřešil. Je to o tom, kdo podpoří to hlasování. Koalice má převis jednoho hlasu a já tam ty hlasy na to odvolání zatím nevidím. Má to v rukou opozice,“ připustil předseda plzeňské ČSSD a exministr vnitra Milan Chovanec.

„S Josefem Bernardem mám přátelský vztah, přivedl jsem ho do strany a víceméně jsem byl u toho, že se stal hejtmanem. Mě ta situace vnitřně mrzí. Rozumím tomu, že se rozhodl tak, jak se rozhodl, tedy že kandidovat nebude. Já jsem byl zastáncem menšinového názoru, že by kandidovat měl,“ říká Milan Chovanec, který připomíná, že Josef Bernard nemá podporu ze své bývalé mateřské organizace Doubravka.

Že by měl jak v zastupitelstvu, tak na pozici hejtmana Josef Bernard skončit, říká také další člen plzeňské ČSSD a poslanec Václav Votava. „Nikdo ho mandátu zastupitele nemůže zbavit. Beru to jako logické, pokud odcházím ze strany, tak položím mandát, který jsem dostal jako sociální demokrat. Strana má nárok to místo obsadit,“ řekl deníku Echo24 Votava a poukázal na to, že takové standardy by měly platit obecně, například i v Poslanecké sněmovně.

„Inklinoval k pravicovým stranám,“ vytýkal mu spolustraník

Na neshody s plzeňskou ČSSD poukázal Bernard loni, když oznámil, že za stranu nechce znovu kandidovat v krajských volbách. Poslední kapkou podle něj bylo, že v době, kdy se kraj potýkal s vážnou korovavirovou krizí a on sám měl pozitivní test na covid-19, o něm někteří straníci řekli, že nedodržel nařízení krajských hygieniků a že mohl nakazit několik lidí. Bernard to rezolutně odmítl. Tvrdí, že všechny podmínky karantény i pokyny přísně dodržoval. Za nezodpovědné označil jeho jednání například jeho náměstek a lídr ČSSD pro krajské volby Ivo Grüner.

Podle předsedy ČSSD v Plzni Michala Chalupného Bernard nebyl nikdy tradičním sociálním demokratem, těžko se sžíval s jejich prostředím, inklinoval k pravicovým stranám a měl pravicový přístup. Rezignace Chalupného nepřekvapila a považuje ji za dobré řešení pro obě strany, více situaci ve středu pro deník Echo24 ale komentovat nechtěl a odkázal na krajského předsedu Milana Chovance.

Bernard své pětileté angažmá v ČSSD a působení v čele kraje jako omyl nevidí. Uvedl, že se povedlo například revidovat smlouvy s dopravci a získat zpět pro kraj 270 milionů korun, úspěšně projít velké tendry na veřejné dopravce, což přinese do kraje 315 nových autobusů, 24 nových vlaků, výrazně se zvýšily investice například do kultury, podpory sportu a přitom si kraj drží rozpočtovou rezervu. Za úspěch považuje i zvládnutí koronavirové krize. „Omyl by to byl, kdyby se ty věci nepovedly,“ míní.

K dalšímu působení v politice se zatím nechtěl vyjadřovat. Připustil, že ho už dřív některé strany oslovily. Zájem o spolupráci netají STAN. „Na mě je to teď strašně brzo. Já jsem si chtěl vyrovnat vztah se sociální demokracií, to byla moje povinnost. Žádnou pevnou dohodu s nikým nemám, teď hned to neudělám, mluvit o nějakém případném angažmá,“ dodal Bernard.

Jeho náměstek pro dopravu a krajský předseda STAN Pavel Čížek, jenž je lídrem STAN pro krajské volby, ale má o spolupráci s Bernardem velký zájem a je dokonce ochoten mu postoupit prvenství na kandidátce, kdyby souhlasil se spoluprací.

Čtyřiapadesátiletý někdejší generální ředitel Škody Transportation Bernard do ČSSD vstoupil v roce 2015, o rok později se stal hejtmanem. Hnutí ANO, které volby vyhrálo, skončilo v opozici, když se na koalici dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků).