1 První místopředseda sněmovny

Nenápadná změna ve sněmovně. KSČM má nejvyšší funkci od revoluce

NOVÉ

Témata: , , , , ,

V den hlasování o důvěře pro Babišovu druhou vládu byl jmenován prvním místopředsedou sněmovny šéf KSČM Vojtěch Filip. Jmenování vyvolalo reakce jak u opozice, tak překvapení u sociální demokracie. Uvolněné místo zástupce předsedy Radka Vondráčka totiž bylo volné po Janu Hamáčkovi, který se stal ministrem a nemohl proto být v této pozici dále obsazen. „Ukazuje to na posilování vlivu komunistů a úzké spojenectví mezi ANO a KSČM,“ řekl pro Echo24 místopředseda sněmovny a předseda ODS Petr Fiala.

Předseda sociální demokracie se po svém přesunu na ministerstva vnitra a zahraničí musel vzdát pozice prvního místopředsedy sněmovny. Toho jmenuje předseda dolní komory, kterým je poslanec za hnutí ANO Radek Vondráček. Ten si vybral za svého zástupce Vojtěcha Filipa ještě předtím, než se hlasovalo o důvěře pro nový kabinet Andreje Babiše.

Komunista Filip tak dostal přednost před sociálními demokraty, kteří tento post zastávali od říjnových voleb. Jedná se tak o nejvyšší politickou funkci ve vedení sněmovny, kterou KSČM zastává od listopadu 1989. „Chápu, proč bylo nutné vybrat prvního místopředsedu poté, co se uvolnilo místo po Janu Hamáčkovi. Tuto funkci jako ministr nemůže vykonávat. Rozumím i tomu, proč vybral Vojtěcha Filipa, protože ze všech má největší zkušenost s vedením sněmovny a je také v zásadě koaliční partner,“ řekl pro Echo24 místopředseda sněmovny a pirátský poslanec Vojtěch Pikal.

Komunisté spolu s hnutím ANO vylučují, že by se jednalo o skrytou dohodu, aby KSČM podpořila vládu. „Není to součástí žádné dohody ani žádné nepsané dohody. My žádnou nepsanou dohodu nemáme. A máme pouze toleranční dohodu. A je to rozhodnutí sněmovny, které vychází z toho, že poté, co se pan místopředseda Hamáček coby první místopředseda sněmovny stal ministrem vnitra, místopředsedou vlády, tak samozřejmě bylo potřeba toto místo obsadit,“ řekl pro ČT24 místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Místopředseda KSČM také dodává, že Vojtěch Filip byl zvolen na základě svých zkušeností. V tom se shoduje s pirátem Vojtěchem Pikalem. Podobný argument použil při jmenování předseda sněmovny Radek Vondráček. „Je to zkušenost, znalost věci. Je z Jižních Čech, odkud to není daleko do Prahy. Potřeboval jsem někoho, když já odejdu z baráku, abych tu měl někoho, na kterého se mohu spolehnout,“ řekl Radek Vondráček.

Ukazuje to posilování KSČM

Jestli je za jmenováním skrytá dohoda nechtěl předseda ODS Petr Fiala předjímat. „Určení pořadí místopředsedů je v kompetenci pana předsedy Vondráčka. Je to jeho odpovědnost, jeho důvody a motivace nezkoumám. V každém případě to ukazuje na posilování vlivu komunistů a úzké spojenectví mezi ANO a KSČM. Význam to má ale především symbolický,“ řekl pro Echo24 Petr Fiala.

Jmenování prvního místopředsedy však může Radek Vondráček kdykoliv změnit. Je tedy možné, že až se do nové role zapracuje čerstvý sociálnědemokratický místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel, bude do této funkce jmenován on. „Měnit to můžu každý týden teoreticky,“ řekl Radek Vondráček.

Nový místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel, který nastoupil po Janu Hamáčkovi, zatím o novém pořadí s Vondráčkem nemluvil. „S panem předsedou jsme ještě neprobírali nic. Já jsem byl volen standardně do funkce místopředsedy a další postup je v rukou pana Vondráčka, případně dalších jednání,“ řekl pro Echo24 Tomáš Hanzel.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Filip je prvním místopředsedou sněmovny. Žádný obchod v tom nebyl, tvrdí Vondráček

ODS a Piráti mluví o tvrdé opozici: Každý den Babišovy vlády je pro ČR špatný


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.