1 budoucnost Katalánska

Kataláncům by se možná líbil švýcarský federalismus, uvedl Puigdemont

NOVÉ

Témata:

Federalismus podle švýcarského vzoru je myšlenka, která by mohla přesvědčit většinu Katalánců. V rozhovoru se švýcarskou veřejnoprávní televizí RTS to řekl vůdce katalánských separatistů, katalánský expremiér Carles Puigdemont, který pobývá v belgickém exilu.

„Jsem absolutně přesvědčen, že pokud by Španělsko bylo uspořádáno jako Švýcarsko, neexistoval by žádný problém,“ řekl Puigdemont, který má v neděli přicestovat do Švýcarska a zúčastnit se tam kulatého stolu na téma sebeurčení na ženevském Mezinárodním filmovém festivalu a fóru o lidských právech (FIFDH). „Je to myšlenka, se kterou bychom měli pracovat, a možná je to myšlenka, která by mohla přesvědčit většinu Katalánců,“ dodal Puigdemont v interview, které vedl ve francouzštině.

Základem švýcarského federativního uspořádání jsou kantony, které mají vlastní ústavu, parlament, vládu a soudy, schvalují si vlastní zákony a mají širokou autonomii v oblastech, jako jsou fiskální politika, školství nebo policie.

Puigdemont dále tvrdil, že neupřednostňuje za každou cenu cestu nezávislosti a v zásadě nevylučuje katalánskou autonomii v rámci španělského státu, i když nyní podle něj není možná kvůli nesmiřitelnosti Madridu.

„Věřím, že většina katalánských bojovníků za nezávislost během těchto posledních 40 let ukázala, že by mohli fungovat v rámci autonomie navzdory faktu, že jsou bojovníky za nezávislost. Tím chci říct, že akceptujeme jiné možnosti,“ poznamenal politik, jehož regionální vládu loni sesadil Madrid poté, co tamní parlament odhlasoval deklaraci o nezávislosti Katalánska.

Přímou správu Katalánska koncem října převzala španělská vláda a vyhlásila tam předčasné volby. Ty se konaly v prosinci a většinu v parlamentu v nich opět získali separatisté, kteří v lednu na úřad katalánského premiéra nejprve navrhli Puigdemonta. Ten je ale v Belgii a ve Španělsku je na něj vydán zatykač kvůli obvinění ze vzpoury.

Puigdemont dnes prohlásil, že je stále legitimním předsedou katalánské vlády, který byl „ilegálním způsobem zbaven moci“. Na dotaz, proč upřednostnil exil před vězením, odpověděl, že jeho povoláním není mučedník. „Mým povoláním je prezident (v Katalánsku předseda vlády) a já musím nadále hájit Katalánsko tam, kde je to nejrozumnější a nejužitečnější,“ dodal regionální politik.

Katalánský expremiér v rozhovoru s RTS rovněž ostře kritizoval španělského krále Felipeho VI., který podle něj „ztratil veškerou autoritu u Katalánců, protože se rozhodl překročit španělskou ústavu, která předpokládá roli arbitra a mediátora“. Panovník se podle katalánského politika „rozhodl jasně podporovat politickou pozici španělské vlády“.

Král už loni 3. října, dva dny po referendu o nezávislosti Katalánska, obvinil v televizním projevu katalánskou vládu, že rozbila „harmonii v katalánské společnosti“. Neodsoudil přitom zákrok španělské policie, která zabavovala volební urny a bránila lidem, i za použití obušků a gumových projektilů, ve vstupu do volebních místností.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Katalánský parlament odmítl potvrdit deklaraci nezávislosti


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.