Finanční správa zlikvidovala firmu s miliardovým obratem

Sporný zajišťovací příkaz

Finanční správa zlikvidovala firmu s miliardovým obratemNOVÉ
Nejvyšší správní soud v Brně. Foto:

NSS

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Nejvyšší správní soud zrušil další ze zajišťovacích příkazů, který vydala finanční správa. Nyní dal za pravdu společnosti Lija, která měla dříve ročně až dvoumiliardový obrat. Kvůli neoprávněně podanému zajišťovacímu příkazu skončila firma ihned v insolvenci. Šéf finanční správy Martin Janeček byl za neoprávněné podávání příkazů v minulosti několikrát kritizován a podle vyjádření soudů postupoval berní úřad necitlivě. Zatím není jasné, jaká bude celková výše částky, kterou mohou vysoudit poškození majitelé firem po státu.

Podle jednoho z rozsudků soudu, které má deník Echo24 k dispozici, v případu společnosti Lija provedla finanční správa kontrolu ve firmě v roce 2015. Správce daně zajímalo, jak společnost platila DPH během října 2012 a března 2014. Během kontroly však úředníci došli k závěru, že společnost mohla porušit zákon.

„V průběhu kontroly byly identifikovány řetězce obchodních korporací s účastí žalobce, zapojených do obchodu s neželeznými výrobky či výrobky z nich, kdy žalobce stál na konci uvedeného řetězce komunikoval přímo se subjektem stojícím na počátku řetězce. V rámci řetězců jedna z korporací neodvedla daň a žalobce si ze stejného plnění nárokoval odpočet daně,“ uvádí rozsudek Krajského soudu v Ostravě.

Kvůli podezření se tak finanční správa rozhodla použít proti společnosti zajišťovací příkazy, které byly vydány den před kontrolou. „Zajišťovacími příkazy bylo žalobci uloženo, aby okamžikem vydání zajišťovacích příkazů zajistil úhradu DPH, která dosud nebyla stanovena za zdaňovací období duben až říjen 2013 v souhrnné výši 114 540 611 Kč,“ uvádí spis Krajského soudu v Ostravě.

Rozsudek Krajského soudu však ve středu zrušil Nejvyšší správní soud v Brně, který zároveň stanovil správě uhradit náhradu nákladů řízení. Ta je však v porovnání s milionovými částkami mizivá. Správce daně tak zaplatí majiteli zlikvidované firmy pouze 10 200 korun.

Majitel společnosti Lija Martin Machura nechtěl rozsudek pro deník Echo24 zatím komentovat, protože se s výsledkem musí nejprve seznámit.

Kdo ponese odpovědnost?

Otázkou je, zda budou konkrétní lidé nést odpovědnost za astronomickou škodu, která bude muset být přiznána. „Celá situace nemá jiné řešení, než po skutečných vinících důsledně vyžadovat plnění náhrady škody do výše čtyřapůlnásobku průměrného měsíčního výdělku. Jinak budeme stále čelit novátorským počinům úředníků, kteří si budou chtít v praxi ověřit své odvážné právní názory, za které dnes nenesou žádnou odpovědnost,“ uvedl pro Echo24 Ondřej Lichnovský z Unie daňových poplatníků.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu přichází jen pár dní poté, co šéf finanční správy Martin Janeček obhajoval v pořadu Otázky Václava Moravce používání zajišťovacích příkazů. Přiznal ale, že jejich počet klesá a v minulosti berní úředníci postupovali příliš tvrdě. „Před zpřísněním od Nejvyššího správního soudu jsme postupovali méně citlivě, než postupujeme dneska,“ řekl Martin Janeček.

Zatím u soudu skončilo kvůli příkazům 122 sporů, z toho je 88 pravomocně rozhodnutých. V 54 případech finanční správa uspěla. Dalších 30 sporů čeká na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Letos do konce července vydala správa 739 zajišťovacích příkazů na 800 milionů korun. Příkazy se týkaly 235 společností. V loňském roce jich bylo vydáno 1420 příkazů a mířily na 358 společností v celkové částce 1,6 miliardy korun.

Státu nyní hrozí, že bude muset odškodňovat desítky poškozených firem, které zkrachovaly kvůli neoprávněným zásahům úřadů. Podle Hospodářských novin se tak už nyní finanční správa snaží změnit svou metodiku. „Finanční správa musí samozřejmě postupovat striktně podle zákona a vývoje judikatury, kterému musí být neprodleně přizpůsobena vnitřní metodika. Dočasné uzavření provozovny považuji za naprosto krajní opatření,“ uvedla pro deník E15 ministryně financí Alena Schillerová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Další omyl finanční správy: zajišťovací příkaz vydala neoprávněně, rozhodl soud

Zajišťovací příkazy mají nedostatky, připustilo po dlouhé době ministerstvo financí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články