Bratr proti bratrovi. Tomio pozval nacionalisty, Hayato Okamura podpořil odpůrce

sraz odpůrců migrace

Bratr proti bratrovi. Tomio pozval nacionalisty, Hayato Okamura podpořil odpůrceAKTUALIZOVÁNO 5
Domov
Sdílet:

O stavbě zdí na hranicích nebo konci Evropské unie mluvili řečníci na sněmu evropských nacionalistických a protiimigračních stran v Praze. Konference stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF) se konala na pozvání českého hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Akci blokovaly stovky demonstrantů. Mezi nimi je i bratr Tomia Okamury Hayato. Zastavili i autobusy s některými účastníky. Ti museli dojít pěšky.

Už v pátek se asi tři stovky lidí sešly na protestním pochodu Prahou. V sobotu se po čtrnácté hodině sešlo několik set odpůrců u stanice metra Roztyly. Po několika projevech se lidé vydali na Chodov, kde se uskutečnila blokáda Top hotelu, ve kterém se konference konala. Hayato Okamara byl také mezi řečníky, ale místo dlouhého proslovu jen vyzval přítomné, aby už se dali na cestu k hotelu.

Konferenci i protesty jsme sledovali on-line zde

V hotelu zatím hlavní řečníci zahájili konferenci krátkými proslovy.  „Musíme zpevnit naše zámky a zabarikádovat okna,“ řekl například nizozemský politik Geert Wilders.  Později uvedl, že „musíme přijmout novou strategii, musíme být smělí a odvážně zavést zákazy svobodného cestování, jako to udělal prezident (USA Donald) Trump, musíme je posílat zpět, mít odvahu vracet lodě jako Austrálie“.  Svůj projev zakončil provoláním „Okamura na Hrad“.
 

Šéfka francouzské Národní fronty a neúspěšná kandidátka na prezidentku Francie Marine Le Penová na konferenci uvedla, že EU v současné podobě je u konce s dechem. Protiimigrační strany by ji měly „svrhnout zevnitř“, prohlásila. Prvním krokem by pak podle Le Penové bylo obnovení hranic mezi státy, instituce typu Evropské komise by zanikly.

Konference přilákala několik stovek příznivců radikálních názorů a připomínala předvolební mítink. Příznivci nacionalistických stran zaplnili sál, při projevech řečníků vstávali a bouřlivě tleskali, nad hlavami jim vlály vlajky s logem frakce i české státní vlajky. Novináři museli podepsat prohlášení, že se budou pohybovat jen ve vyhrazených prostorech.

Více fotografií najdete v naší galerii.

Proti akci demonstrovaly stovky lidí. Odpůrci skandovali hesla jako „hanba“, „zastavíme Le Pen“ nebo „společně proti fašismu, rasismu“. Poukazovali také na to, že kvůli výhrůžkám, jimž čelí nizozemský politik Geert Wilders, přijala policie zvýšená bezpečnostní opatření a kritizovali náklady na ně.

Policie mimo jiné nasadila na monitorování akce a demonstrací vrtulník. „Během opatření policisté nezjistili a neřešili  žádné protiprávní ujednání, na policejní služebnu nepředvedli žádnou osobu. Během opatření jsme řešili pouze několikero dílčích půtek, které jsme ale vždy zažehnali v jejich prvopočátku,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan v šestnáct hodin.

Policisté nikoho nepředvedli ani ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali autobusy s účastníky konference, Ti tak museli jít pěšky kolem demonstrantů.

“Pusťte si první video na Echo TV – rozhovor s Mirkem Topolánkem“

Volba Prahy pro místo konání konference nebyla náhodná, napsaly agentury DPA a AFP či francouzský deník Le Monde. Podle nich chtějí krajně pravicové strany načerpat novou energii z nedávného volebního úspěchu hostitelského Okomurova hnutí SPD.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Levicoví aktivisté v Praze demonstrovali proti nacionálním populistům

Sdílet:

Hlavní zprávy