1 INCIDENT

Na vrtulník řeckého premiéra Tsiprase prý nad mořem nalétávaly turecké stíhačky

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Řecký premiér Alexis Tsipras uvedl, že turecké stíhačky obtěžovaly jeho vrtulník, jímž cestoval na odlehlý ostrov v Egejském moři, aby se zde zúčastnil oslav dne řecké nezávislosti. Turecká strana incident popřela.

Podle agentury AP Tsipras uvedl, že při příletu na řecký ostrov ostrov Agathonisi ve východním Egejském moři byl jeho stroj „uvítán“ tureckými stíhačkami, které narušily řecký vzdušný prostor. Turecké letouny prý přinutily pilota vrtulníku provádět úhybné manévry, dokud nepřilétly řecké stíhačky, aby turecké narušitele zahnaly.

Mezi Řeckem a Tureckem panuje již delší dobu napětí kvůli několika sporným tématům, mezi které patří územní spory v Egejském moři. Atény si často stěžují, že turecké stíhačky narušují řecký vzdušný prostor a že občas létají přímo nad řeckými ostrovy. Řečtí a turečtí piloti se často střetávají doslova ve vzdušných soubojích.

„Před chvílí jsem měl tu čest být zde na Agathonisi uvítán stíhačkami tureckých vzdušných sil,“ řekl Tsipras během proslovu na ostrově. „Chtěly se rovněž zúčastnit naší oslavy,“ dodal. Předseda vlády zde slavil výročí řecké revoluce z roku 1821 proti Osmanské říši, předchůdkyni moderního Turecka.

„Musí vědět, že tyto pošetilé akce nemají smysl. Plýtvají kerosinem a benzínem,“ řekl Tsipras o Turecku. „Zaprvé proto, že zde vždy budeme bránit naši národní celistvost. Zadruhé proto, že řecký premiér se dostane na nejvíce izolovaný ostrov naší země, i kdyby tam měl doplavat,“ dodal.

Tsipras doplnil, že Řecko je oddané dialogu a spolupráci s Tureckem, avšak v případě potřeby „učiní, co nás naučili naši předci, tedy bude bránit naše práva a suverenitu“.

Turecký provládní deník Daily Sabah s odkazem na zdroje z bezpečnostní komunity uvedl, že turecké stíhačky se na žádném obtěžování vrtulníku s řeckým premiérem nepodílely. Podle těchto zdrojů letadla vykonávala pouze rutinní misi v okolí ostrova.

Dva sousedé a členové NATO se od 70. let třikrát dostaly na samou hranu války, především kvůli otázce Kypru a teritoriálních sporů v Egejském moři. Napětí se obvykle střídalo s obdobími relativně dobrých vztahů.


Čtěte dále: „Výroky plné lží a urážek,“ odsoudila turecká diplomacie výroky Zemana. Ten si ještě přisadil

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.