1 SMRT PŘI VLOUPÁNÍ

Mladík si odsedí 30 let za vraždu komplice přesto, že střílel policista

, NOVÉ

Témata: ,

Vloupání z roku 2015, při němž policie v Alabamě zastřelila jednoho z pachatelů, má dohru. Za vraždu šestnáctiletého A’Donte Washingtona nyní padl třicetiletý trest. Neodsedí si ho však střelec, nýbrž spolupachatel vloupání Lakeith Smith. Celkem si má odsedět 65 let. Soud o tom rozhodl na základě zákona o spolupachatelství.

Osmnáctiletý Smith byl jedním z pěti teenagerů, kteří se vloupání účastnili, když policie zahájila palbu a zastřelila jeho šestnáctiletého komplice. Za samotné vloupání už byl přitom Smith odsouzen ke 35 letům vězení, takže jeho konečný trest činí 65 let. Přestože nikdo nepochybuje o tom, že Washingtona zastřelil policista a Smith nebyl dokonce ani obviněn z držení zbraně, podle zákona o spolupachatelství mohou být spolupachatelé obviněni z vraždy, pokud smrt nastane během společně páchaného zločinu.

„Představte si, že do banky vběhne trojice lidí se zbraněmi a dojde ke střelbě. Pak nezáleží na tom, kdo zmáčkl spoušť,“ vysvětluje zákon pro The Guardian Kent Scheidegger z organizace Criminal Justice Legal Foundation. „Když vtrhnete do banky se zbraněmi, víte dobře, že je velmi pravděpodobné, že někdo zemře, takže jste za to pořád zodpovědní,“ dodal.

Smith byl jediným ze čtyř přeživších spolupachatelů, který odmítl dohodu o vině a trestu, díky které si mohl odsedět pouze 25 let. Zbylí tři pachatelé na svůj rozsudek teprve čekají.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Mýtus o mírotvorcích. Naivní víra v mezinárodní organizace

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.