Průměrný nájem v Praze ve 2. čtvrtletí vzrostl o 3,8 %. Nejvíce na pětce, nejméně na jedničce
stále nedostupnější bydlení
Průměrné bytové nájemné bez poplatků v Praze ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostlo o 3,8 procenta na 327 korun za metr čtvereční měsíčně. V mimopražských regionech stouplo v průměru o 8,1 procenta na 200 korun za metr čtvereční. Nejdražší byl Jihomoravský kraj (246 korun), nejlevnější Ústecký kraj (159 korun). Vyplývá to z údajů developerské společnosti Trigema, které má ČTK k dispozici.
V porovnání s prvním čtvrtletím nájemné v hlavním městě stagnovalo, v regionech se zvýšilo o 4,7 procenta. "Nájemné v hlavním městě se ve druhém čtvrtletí pohybovalo většinou kolem 300 korun za metr čtvereční. Výjimku tvoří první až třetí městská část, kde se tato cena pohybovala od 345 korun v Praze 3 po 407 korun v Praze 1," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Nejnižší nájemné bylo v Praze 4 (299 korun) a Praze 10 (300 korun za metr čtvereční).
"Proti řadě jiných ukazatelů, jako jsou například ceny nových a starších bytů, jednotková cena za nájemní bydlení v metropoli za poslední rok a půl příliš neroste. V polovině roku byla v centru města dokonce o 25 korun nižší, než na konci loňského roku," doplnil Soural. Nové byty na konci června v Praze meziročně zdražily v průměru o 8,6 procenta, ceny starších se zvýšily o 8,2 procenta.
Pokud se na pražském trhu s nájemním bydlením nestane v následujících měsících něco nečekaného, podle Sourala by se ceny měly měnit jen zvolna. "Rizikem by mohla být situace, kdy by se například výrazněji snížila zásoba bytů určených k pronajímání. Tím by se mohl zvýšit tlak na cenu, což by se pak odrazilo i v konečných nákladech," uvedl.
Nejméně se průměrné měsíční nájemné v Praze ve druhém čtvrtletí 2019 zvýšilo na Praze 1, a sice o 0,2 procenta. Naopak nejvyšší vzestup zaznamela Praha 5 s 8,4 procenty.
Počet bytů určených k pronájmu se v Praze podle Trigemy v posledních dvou letech pohybuje mezi 6300 až 9000. "Je však třeba zmínit, že ještě před třemi roky bylo v nabídkách 12.500 takových bytů," podotkl Soural. Nejvíce bytů připadá na kategorii 2+KK (43 procent), následují 3+KK (25 procent) a 1+KK (23 procent).
Nájemné v mimopražských regionech je proti hlavnímu městu v průměru o dvě pětiny nižší. Ceny v Jihomoravském kraji jsou podle Sourala ovlivněny cenami v Brně. Na druhém místě je Středočeský kraj s průměrným nájemným 225 korun za metr čtvereční, což je dáno blízkostí Prahy. "V regionech rostou ceny za nájemní bydlení výrazněji než v Praze. Lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i v dalším období. Zejména pak ve zmíněném Brně, blízkosti Prahy a dále pak třeba také na Olomoucku nebo Plzeňsku," dodal Soural. V Olomouckém kraji nájemné ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostlo o 28,2 procenta, ve středních Čechách o 23,6 procenta. Naopak v Jihočeském kraji o 22,3 procenta kleslo.
Čtěte také: Nepoctiví exekutoři mají problém, po zastavení exekuce musí skutečně vracet peníze
Ty přece musíš bydlet na střeše. Rozhovor s pražským kavárníkem Kobzou