Sériových vrahů ubývá. V USA jich je o 75 % méně než před 30 lety

Zlepšení bezpečnosti

Sériových vrahů ubývá. V USA jich je o 75 % méně než před 30 letyNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Zodiac, David Berkowitz nebo nejhorší americký sériový vrah Gary Ridgway. O sériových vrazích a jejich brutálních skutcích vznikají filmy, vychází knihy a část lidí je jimi, z často dosti nepochopitelných důvodů, fascinována. Přesto je podobných zločinců stále méně. Zatímco v roce 1989 sužovalo Spojené státy 193 sériových vrahů, po roce 2010 se jejich počet snížil průměrně na 43 za rok. Informaci přinesl list The Guardian.

Od roku 1900 bylo v USA zaznamenáno na 5000 sériových vrahů. Podle americké definice se jedná o člověka, který zavraždil dva a více lidí v při různých kriminálních činech. Nejhorším rokem se pro Ameriku stal 1989, kdy ve Spojených státech sériově vraždilo 193 zločinců. V roce 2000 to bylo „pouze“ 107. Od roku 2010 se průměrný počet pohybuje kolem 43. Přestože se v USA v posledních letech stala řada zločinů, při kterých pachatel použil střelné zbraně a zavraždil desítky lidí, tito zločinci nenaplňují definici sériového vraha. K jejich brzkému odhalení přispívá několik okolností.

Když se srovná rok 1989 a 2018, došlo ve společnosti a na vědecko-technickém poli k řadě změn. Mezi důležité patří rozvoj forenzních věd, zejména výzkum a využívání DNA. Pro snížení počtu vrahů bylo také podstatné, že se prodloužily tresty udílené za vraždy a podmínečné propuštění se stalo mnohem striktnější, než tomu bylo dříve. Co se také změnilo je styl života a mnohem větší opatrnost občanů.

V 70. a 80. letech byly děti pod mnohem menším dozorem svých rodičů, kteří je nechávali hrát si volně venku nebo je posílali do obchodů. To se v posledních letech drasticky změnilo a mnoho dětí je prakticky neustále pod dozorem. Jak upozorňuje v článku britský deník, pod dozorem nejsou pouze děti, řada měst je prošpikována kamerami, které s dopadením pachatelů také policistům pomáhají. Další technická pomůcka, která byla v 80. letech nedostupná je mobilní telefon. Díky možnosti lokace se policii usnadnila rekonstrukce pohybu podezřelých.

Oproti 80. letům se změnil i profil pachatelů. Dnešní sériový vrah není geniálním zločincem, podle statistik Radford/FGCU je spíše podprůměrně inteligentní. Zároveň také zmizel další stereotyp, který sériové vrahy dlouhodobě provázel. Většina sériových vrahů byli do začátku 90. let běloši, od té doby je však vystřídali černoši. Černoští pachatelé však nepáchají vraždy individuálně, ale spíše v rámci aktivit gangů a jiných zločineckých operací.

I v historii československé kriminalistiky se objevilo několik sériových vrahů. Mezi ty nejznámější patří Ladislav Hojer, který mezi lety 1978-81 zavraždil pět žen. V únoru 1982 byl zatčen a v srpnu 1986 popraven oběšením. Dalším známým vrahem je Jiří Straka, který získal přezdívku spartakiádní vrah. Straka v roce 1985 sexuálně napadl několik žen a tři z nich zavraždil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,,Ardenský lidojed‘‘ se přiznal k dalším vraždám. Doživotí dostal za sedm

VIDEO: Postrach New Yorku, sériový vrah Berkowitz, nyní promluvil

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články