Putinova armáda vyvíjí novou jadernou ponorku se superrychlou střelou

armádní vývoj ponorky

Putinova armáda vyvíjí novou jadernou ponorku se superrychlou střelouNOVÉ
Ruská jaderná ponorka Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruská armáda vyvíjí ponorku, která bude schopná nést dosud nejrychlejší nadzvukové střely. Hyperzvukovou raketu Zirkon, kterou by ponorka měla být vybavená, nemá dosud ve výzbroji žádná armáda. Nový model jaderné ponorky třídy má být podle Rusů hotový do roku 2027. Informaci přinesla agentura TASS.

Nově vyvíjená raketa by měla být schopna letět rychlostí až 7000 km za hodinu, několikanásobně tak převyšuje rychlost dosud používaných nadzvukových střel. Zbraň v současné době vyvíjí a testuje několik zemí, o hyperzvukovou střelu ve své výzbroji má kromě Ruska zájem především USA a Čína.

Stavba nové ponorky, jejíž vznik je podle agentury zahrnut ve státním vojenském programu pro roky 2018 až 2027, zatím nezačala, a známy nejsou ani podrobnější technické údaje. Jak by mohla nová ponorka z řady Husky vypadat, ukazují i některá videa zveřejněná na sociálních sítích.

„Objevilo se několik koncepčních kreseb, které mají tu zajímavou vlastnost, že každá vypadá úplně jinak. V této chvíli je to tedy na úrovni papírového projektu,“ řekl pro Echo24 bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Samotné rakety Zirkon mohou být podle analytika připraveny k použití v horizontu tří či pěti let. „V nějakých zkušebních fází už to mají minimálně Američané, Číňané a Rusové. Bude ale trvat ještě několik let, než se hypersonické střely dostanou na úroveň nějaké normální operační použitelnosti,“ dodal Lukáš Visingr.

V souvislosti s vývojem nových ponorek se objevily i informace, že by mohly nést jaderné střely se supertorpédem Status-6. Jejich vývoj je však zatím také pouze ve fázi zkoušek. Podle expertů navíc její využití na ponorce typu Husky není možné. „Je to obří torpédo s jadernou hlavicí, a vzhledem k rozměrům toho torpéda si nedokážu představit, kde nebo jak by ho ta ponorka nesla,“ uvedl analytik.

Záměr postavit ponorku nové generace Rusové poprvé oznámili v roce 2014. Samotné práce na designu ponorky by měly započít v roce 2023, stavba prvního modelu má následně trvat čtyři roky. „Když sami Rusové říkají, že by ji mohli postavit do roku 2027, tak by řekl, že v provozu by mohla být na konci příští dekády,“ doplnil Lukáš Visingr.

Hypersonické rakety v současné době vyvíjí Rusko, USA, Čína, Indie, Austrálie a Francie. Střely dosahují nejméně pětinásobku rychlosti zvuku. Nejrychlejší dosud známá střela dosahuje až dvacetinásobku, dosud proti nim neexistuje účinná obrana.

Čtěte také: Pákistánský arzenál. Nebezpečná hra s nukleárním ohněm

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články