Smartphone Huawei si možná příště už nekoupíme. Google firmu odřízl i od svých map

Kauza Huawei

Smartphone Huawei si možná příště už nekoupíme. Google firmu odřízl i od svých mapNOVÉ
Kauza Huawei Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Tech
Sdílet:

Rozhodnutí Spojených států zařadit čínskou technologickou firmu Huawei na černou listinu ministerstva obchodu se promítne i do životů běžných zákazníků. Nejenže si možná v budoucnu už na západních trzích chytré telefony této společnosti nekoupíme poté, co Google čínskou firmu dočista odstřihne od svého, světově nejrozšířenějšího operačního systému Android. Už nikdo z majitelů smartphonů Huawei ani nemůže počítat s aktualizacemi softwaru telefonu, a to ani s bezpečnostními záplatami. V rámci americko-čínské obchodní války to navíc může znamenat i značné potíže pro USA a tamější firmy.

Z rozhodnutí amerických úřadů vyplývá, že Huawei nebude moci odebírat řadu klíčových amerických součástek, které se běžně používají při konstrukci smartphonů. Tedy v odvětví, kde prodeje rostou právě jen čínskému výrobci, zatímco ostatním hráčům včetně Applu odbyt telefonů klesá. Odborníci předpovídají, že kroky USA a Googlu mohou v případě smartphonů Huawei znamenat propad prodejů až o čtvrtinu. „Huawei by mohl být příští rok vymazán ze západoevropského trhu, pokud ztratí přístup ke Googlu,“ řekla agentuře Reuters analytička Linda Su ze společnosti Strategy Analytics. Expertka předpovídá, že dodávky chytrých telefonů Huawei na trh se příští rok sníží o 23 procent.

Odklánějí se všichni

Je toho ale víc. Od čínského výrobce dávají ruce pryč výrobci procesorů. Ve světě notebooků je to Intel, ve sféře chytrých telefonů zase jednoznačně dominující Qualcomm a Broadcom, na pomezí stojí britská společnost ARM Architecture. V pátek vyšlo najevo, že Huawei rovněž vyloučili z takzvané SD Association, což v praxi znamená, že firma ve svých přístrojích nesmí oficiálně používat SD a micro SD karty, jasně nejrozšířenější a nejzavedenější typ paměťových karet vůbec. A rozhodnutí amerického ministerstva obchodu se týká třeba i výrobce tvrzených skel Gorilla Glass, společnosti Corning, jejíž produkty dnes chrání obrazovku každého druhého smartphonu. Jak upozorňuje technologický server The Verge, v zásadě pro všechny případy nezakázané alternativy existují, jen jsou méně kvalitní a povětšinou dražší.

Huawei kupříkladu už několik let osazuje zejména své špičkové telefony vlastními procesory Kirin, v reakci na odmítavé stanovisko Googlu už také společnost oznámila, že chystá vlastní operační systém, alternativu jak k Androidu, tak k počítačovým Windows. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl šéf spotřebitelské divize výrobce Richard Yu. Mezinárodní verze operačního systému Huawei určená pro zahraniční trhy by pak podle zástupce podniku měla být připravena v prvním nebo ve druhém čtvrtletí příštího roku. Zatímco v případě hardwaru jde o cenu a kvalitu výrobků, co do softwaru vše závisí na dominanci Googlu, který ovládá asi 90 procent trhu s vyhledávači. 

Čtěte také: Čína Západ potřebuje, podvolí se

Výsadní pozice Googlu

Rozhodnutím kalifornského giganta je Huawei odkázán na užití takzvané open-source licence, neboli volně dostupné verze Androidu, které ovšem chybí přístup k základním aplikacím, ať už jde o e-mailový klient Gmail, mapy Google, videoportál YouTube nebo internetový prohlížeč Google Chrome. Tedy služby, na něž jsou všichni uivatelé v Evropě a Americe navyklí a do jisté míry kvůli absenci lepších alternativ i odkázáni. Kdokoliv, kdo se kdy snažil Googlu v posledních letech konkurovat, nedopadl dobře. Neuchytila se ani mobilní verze Windows, ani pokusy americké firmy Blackberry nebo Amazonu. Místo tu je jen pro Apple a jeho vlastní systém iOS.

I na trhu s počítači má vedle Windows viditelnější pozici jen Linux, který je však určen spíše technologicky zdatnějším, a pak opět Apple s Googlem. Ty nabízejí systémy macOS, respektive Chrome OS. I proto jsou zahraniční novináři ke snahám Huawei skeptičtí. Podle nich společnost čelí potížím, které nemá jak ovlivnit. „Situace s ARM, Intelem a Qualcommem je pro Huawei velice nebezpečná, ale i bez ní se snaha konkurovat dominantním operačním systémům Googlu a Microsoftu jeví jako nepřekonatelná překážka, obzvláště pro firmu, která se mimo území Číny více proslavila svými zařízeními než pokroky v oblasti softwaru,“ soudí redaktor The Verge Tom Warren.

Obchodní válka

Média se taktéž shodují, že kauza Huawei má zvláštní místo v rámci obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa navýšit dovozní cla na čínské zboží totiž může mít společně s černou listinou ministerstva obchodu neblahé důsledky. Jestliže Huawei využívá celou řadu amerických komponentů, pak velké technologické firmy z USA zase montují své produkty právě převážně v Číně. Nebýt jí, Apple by musel výrobů iPhonů přesunout do jiných zemí, což by společnost stálo nemalé finanční prostředky.

Zvýší-li se pak cla i na čínské straně nebo dojde-li dokonce k vládním omezením, co se výroby západní elektroniky týče, může to pro americkou ekonomiku představovat zásadní problém. Blíže se tématu věnují přiložená videa.

Čtěte také: Chybí inovace, prodeje smartphonů tak padají. Drží se jen Huawei

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlobivý element establishmentu

EDITORIAL

Mělo by to tak být, že předplatitelé i čtenáři našeho týdeníku dostanou objemnější, řekněme, složku. Vedle regulérního vydání, kde najdete další text naší výraz ...

02:30

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články