Jak vybrat snubní prsteny
INZERCE
Budete se brát. Jestliže nepatříte k alternativním párům, které se obejdou bez prstýnků, nemine tato tradice ani vás a čeká vás (nejedna) návštěva klenotnictví. Jak si vybrat?
Pořizovací cena
Jakkoli se vám může tato rada zdát krajně neromantická, cena bude to první, podle čeho se budou páry rozhodovat.
Ať se vám prsten s obřím diamantem líbí sebevíc, pokud jeho cena převyšuje kompletní rozpočet na celou veselku, pravděpodobně si tuto volbu budete muset rozmyslet. Starosti s cenou můžete ale hodit za hlavu, prstýnky si rozhodně nekupujete kvůli tomu, abyste jejich cenovkou omráčili sestřenici Květu.
Styl snubního prstenu
Líbit se totiž musí hlavně vám a vašemu protějšku. Ti, kteří trvají na klasice, si nejspíše pořídí stále nejoblíbenější lesklé prsteny, moderní je ale také povrch matný, až vybroušený, kdy materiál vypadá téměř jako poškrábaný. Snoubenci si do šperku mohou nechat vygravírovat vzkaz, který pro ně má určitou symboliku, prsten také může být netradičního tvaru, tenký nebo masivní. Pro úzké prsty se doporučuje spíše tenký kroužek, silnějším prstům sluší robustní. Hodně záleží na tom, co se hodí k vašemu životnímu stylu, způsobu oblékání, dalším šperkům atd.
Je navíc vysoká šance, že se v páru neshodnete na úplně stejném pojetí: Žena upřednostní kroužek s drobnými kamínky, často po celém obvodu kroužku, kdežto muž namísto okázalé zdobnosti sáhne po jemném hladkém. Současné snubní prsteny už spolu ani nemusejí ladit. Budete je oba totiž nosit zbytek života, alespoň v tom nejlepším případě, musíte se s nimi proto umět dokonale sžít a ženy si často potrpí na výraznější kousky než muži.
Typy povrchů jsou lesklý, pískovaný, broušený, drásaný nebo ice.
Praktičnost nového šperku
Z tohoto důvodu byste měli přemýšlet i o tom, zda se vám extravagantní šperk, z něhož jste momentálně nadšení, za pár let tak trochu neomrzí.
Mimo vizuální stránky myslete i na vyloženou praktičnost: Nebude vám či vašemu protějšku na ruce masivní prsten překážet při sportu či jiných činnostech?
Pocit z nošení prstýnku hodně ovlivní tzv. profil. Ten může být plochý, půlkulatý, konklávní, trojvlnný, lichoběžný, komfortní.
Životnost prstenu
Volba materiálu
Zlato
Zásadní je v tomto ohledu zejména použitý materiál. Klasikou zůstává mezi snoubenci jednoznačně zlato. Dávno to nemusí být jen to běžné žluté, ale také si můžete pořídit prsteny růžové či bílé, případně dokonce kombinace těchto kovů. Vyhovuje z hlediska výdrže, protože se samozřejmě předpokládá, že prsteny budete chtít nosit i desítky let.
Platina
Platina je kovem, který je maximálně odolný a je velmi dobře snášený také alergiky. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Lze do něj snadno zasadit i kameny, jedná se ale o méně běžný typ kovů a tak je možné, že ve vámi vybraném zlatnictví takové prsteny nebudou nabízet.
Titan
Tmavě šedý kov je poměrně lehký, což oceníte v situaci, kdy vám kroužek na prstu vadí. Šperky jsou poměrně odolné, nezpůsobují alergie a jsou cenově dostupné.
Wolfram
Wolframové šperky jsou také zatím spíše okrajovým sortimentem. Musíte počítat s tím, že wolfram je natolik tvrdý kov, že do něj lze jen obtížně gravírovat a podobně těžko se do něj usazují kameny. Na pohled jsou také šperky robustnější.
Volba kamene
Budeme-li požadovat čirý kámen, vybíráme mezi zirkonem a diamantem. Diamantové šperky jsou drahé, lze je brát ale jako investici. Vzhledem k vysoké tvrdosti se diamant mechanicky prakticky neopotřebuje, naproti tomu zirkon lze poškrábat.
Pokud si chceme zvolit jiný drahokam než diamant, z hlediska odolnosti je na tom nejlépe safír. Ten je druhým nejtvrdším kamenem. Oproti diamantu navíc takový prsten stojí přibližně polovinu. Osadit prsteny například rubínem či smaragdem samozřejmě lze, musíme ale počítat s tím, že životnosti diamantu rovněž nedosahují. Chcete-li se o snubních prstenech dozvědět vice, navštivte nás na Snubní Prsteny Pro 2.