„Je to chaos, katastrofa.“ Vláda děsí majitele hotelů a penzionů uzavřením
OBAVY NA HORÁCH
Další uzavření hotelů a penzionů by byla katastrofa, říkají jejich provozovatelé v Bedřichově a okolí v Jizerských horách. Obec je na cestovním ruchu závislá a zima patří mezi stěžejní části roku.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes oznámil, že kvůli horšící se epidemické situaci v pondělí navrhne vládě přesun země do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Provoz lyžařských středisek bude podle návrhu ministerstva zdravotnictví i ve čtvrtém stupni možný. Nebude ale možné se na horách ubytovat, podobně jako například v Rakousku.
„Pro obec to zas takový problém nebude, protože hodně žijeme z jednodenních návštěvníků, provozu parkovišť, ale z pohledu ubytovatelů by to byla naprostá katastrofa. Spousta z nich už nemá rezervy,“ řekl dnes ČTK starosta Bedřichova Petr Holub, který je také majitelem jednoho penzionu v obci. Podle něj zájem mezi turisty o ubytování v zimě v Bedřichově i přes nejistotu dalšího vývoje byl. „Většina ubytovatelů měla plno, speciálně na silvestra,“ uvedl starosta.
Hoteliér: „Jsme jako armáda bez zbraní, je to prostě konečná“
Vadí mu nejistota, kterou svým rozhodováním do nařizovaných opatření vnáší vláda. Obdobný názor má i František Jelínek, který provozuje v Jizerských horách tři hotelová zařízení a má kolem 30 zaměstnanců. „Je to chaos,“ řekl.
Případné uzavření hotelů považuje za špatné řešení. „Je to v přírodě a dodržujeme veškerá opatření. I hosté k vám přijedou, jen když si myslí, že je u vás bezpečno. Opatření jsme zavedli už v létě,“ uvedl. Objednávky podle něj většina lidí zrušila, pokud by ale hotely mohly mít otevřeno, Jelínek je přesvědčen, že by lidé přijeli. „Taky čekají, jak to bude,“ řekl.
Ze tří svých hotelů má nyní v provozu jen jeden. „Mělo být plno, ale máme obsazených asi jen pět pokojů. A pokud se to zavře, tak už není co řešit. Jsme jako armáda bez zbraní, je to prostě konečná,“ uvedl. Podle něj už není z čeho brát. „Jsem člověk ze staré školy, tuhle práci dělám kolem 40 let a řídil jsme se tím, že v dobách úrodných je třeba myslet na doby neúrodné. To znamená, že jsem měl slušné rezervy,“ dodal.
„Podnikat nemůžeme, kompenzace nemáme“
Rozčarovaný je provozovatel oblíbené Šámalovy chaty na Nové Louce Petr Polák. „Podnikat nemůžeme, kompenzace nemáme. Covid ubytování, kompenzace z jara, jsme nedostali ještě ani korunu, a covid nájemné, které bylo slíbeno do konce října panem Havlíčkem (ministr průmyslu) nemáme také ani korunu. Mě by zajímalo, jak to máme dělat,“ uvedl Polák.
Vadí mu, že na druhou stranu stát chyby, byť neúmyslné, neodpouští. „Zaplatili jsme snížené odvody v srpnu o jeden den později. Bylo nám to dopočítané do plné výše plus penále,“ řekl. Podle něj se vláda ohání tím, jak fungují sousední země, což Polák podporuje. „Jenže v Německu kompenzace rovná se 75 procent tržeb z loňského roku, v Rakousku 80 procent. Když toto budeme mít, zavřeme, jsme v klidu, nic se neděje. Ale toto jsou existenční věci, za mě nikdo nezaplatí ani elektriku, ani odvody, ani zaměstnance,“ dodal.