Korupční aféry vyhnaly několik tisíc Slováků do ulic
opozice v ulicích
Slováci v pátek vyšli do ulic v reakci na zveřejnění nahrávky z odposlechů ze starší korupční aféry Gorila i kvůli podezřením z uplácení soudců, poslanců či někdejšího generálního prokurátora. Shromáždění, na které v Bratislavě dohromady přišlo odhadem několika tisíc lidí, svolaly jak opoziční a neparlamentní strany, tak občanská iniciativa Za slušné Slovensko. Iniciativa po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka stála za největšími protivládními demonstracemi od sametové revoluce v roce 1989.
Tento týden unikla do slovenských médií nahrávka s odposlechy z korupční aféry Gorila, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků v letech 2005 a 2006 finanční skupinou Penta. Přepisy odposlechů se dostaly na internet již v roce 2011 a už tehdy vyvolaly na Slovensku demonstrace proti korupci. V uplynulých týdnech zase vyšla najevo i komunikace kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, která kromě jiného poukázala na korupci ve slovenské justici.
„Naše Slovensko nám ukradli, z našeho Slovenska udělali mafiánský stát, kde mafiáni a gauneři kontrolují soudce, policii, prokuraturu. Jsem přesvědčen, že to zlo porazíme. Porazíme zlo, které představuje (vládní) strana Směr. Porazíme zlo oligarchů,“ řekl v projevu exprezident Andrej Kiska, který je nyní předsedou nové strany Za lidi.
Na shromáždění, kde byly na velkoplošné obrazovce přehrávány uniknuté nahrávky, vystoupili i opoziční politici. Ti v projevech potvrdili společný zájem na změně poměrů v zemi a na vystřídání stávající vládní koalice po nadcházejících parlamentních volbách plánovaných na konec února příštího roku.
Později ve slovenské metropoli začal průvod s následným shromážděním iniciativy Za slušné Slovensko, která kromě jiného požaduje, aby z veřejného života odešel expremiér a šéf nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico. Na funkci premiéra Fico rezignoval loni v březnu v zájmu řešení politické krize po vraždě Kuciaka a jeho přítelkyně.
„Dost bylo Fica, Fico do basy,“ skandoval dav, který zaplnil prostranství u sídla parlamentu. S krátkým projevem tam vystoupila také česká investigativní novinářka Pavla Holcová, která s Kuciakem spolupracovala. Kromě Bratislavy byly protesty svolány i do jiných měst.
Korupční aféra Gorila se týká období vládnutí premiéra Mikuláše Dzurindy, který již ve slovenské politice nepůsobí. Dzurinda v prohlášení popřel, že by bral úplatky nebo že by jeho vláda či strana SDKU-DS byla pod vlivem finanční skupiny. Pokud se podle něj informace z Gorily potvrdí, šlo o selhání jednotlivců a nikoliv vlády. Aféra dosud vyšetřena nebyla. Jediným z nyní aktivních politiků, který se v odposlouchávaném bytě setkal s šéfem Penty Jaroslavem Haščákem, je Fico, jenž byl v době údajné schůzky s finančníkem v roce 2006 opozičním politikem. Fico v reakci odmítl potvrdit schůzku s Haščákem, tvrdil ovšem, že nahrávka nepotvrzuje jeho nelegální či neetické jednání.
Na začátku tohoto týdne list Denník N zveřejnil jinou nahrávku, podle které se bývalý generální prokurátor Dobroslav Trnka snažil s dalšími dvěma osobami prodat Haščákovi kopii nahrávky z kauzy Gorila. Tu si u něj prý odložil Kočner, který podle záznamu Trnkovi za jeho zmíněnou akci vulgárně nadával a tvrdil, že nahrávku již sám dříve prodal Haščákovi. Ze záznamu také vyplývají podezření, že Trnka bral úplatky.
Policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy zase získala z Kočnerova mobilního telefonu také jeho komunikaci s politiky či představiteli justice. Přepisy poukazují kromě jiného na korupci v soudnictví a také na to, že Kočner dokázal rozhodování ve svých některých kauzách ovlivnit ve svůj prospěch. Kočner je obviněn i z objednání Kuciakovy vraždy.