1 Novinka na ISS

Mýtus realitou? Rusové chtějí konečně po 15 letech vyslat k ISS speciální laboratorní modul

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ruská kosmická agentura Roskosmos plánuje poslat k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dlouho připravovaný víceúčelový laboratorní modul (MLM) Nauka v létě příštího roku. Podle agentury TASS to v pátek řekl šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

MLM je v pátek už pomalu mytickým plánovaným doplňkem ruské sekce mezinárodního vědeckého komplexu využívaného lidmi na oběžné dráze kolem Země trvale od roku 2000. Vzhledem k Rogozinem v pátek mlhavě vyslovenému novému termínu vypuštění Nauky není jisté, zda další odklad startu nebude následovat.

Výroba modulu začala už v roce 1995, ale kvůli řadě problémů se dokončení a vypuštění odkládalo. V roce 2013 se musel už hotový modul vrátit k výrobci, jímž je Chruničevovo centrum, kvůli problémům s pohonným systémem. Loni v dubnu Roskosmos oznámil, že letos MLM konečně poletí. Minulý měsíc však Rogozin sliboval start na začátek roku 2020 a v pátek už mluvil o polovině příštího roku.

„Plánujeme v létě 2020 vypravit k ISS nový modul – velký objemný prostor pro práci naší posádky. Doufám, že další změny už nebudou,“ citoval TASS šéfa Roskosmosu.

Startovní hmotnost MLM je podle agentury přes 20 tun, přičemž v něm mohou být rozmístěny tři tuny vědecké aparatury. Kromě toho modul poskytne dokovací uzel pro kosmické lodě Sojuz a Progress, umožní přečerpávat palivo z nádrží nákladních lodí Progress na ISS, řídit orientaci stanice pomocí vlastních motorů a rovněž vyrábět kyslík pro šest lidí.

Před dvěma lety se objevily informace, že Roskosmos uvažuje o tom, že se Nauka stane společně s připravovaným vědeckým a energetickým modulem (NEM) základem budoucí ruské orbitální stanice v případě, že ISS v roce 2024 skončí. Rogozin dal najevo, že s modulem NEM vážně počítá pro budoucí ruský orbitální komplex.

„Datum jeho (NEM) vypuštění se rýsuje na rok 2022. A naskýtá se otázka: jestli bude hotov v roce 2022 a my se nedokážeme dohodnout na prodloužení projektu (ISS) po roce 2024, a ano, životnost tohoto modulu je 15 let, tak proč ho posílat k ISS?“ řekl Rogozin.

NEM se mimo jiné plánoval k zajištění dodatečného zdroje energie pro ruskou sekci Mezinárodní vesmírné stanice, která nyní musí využívat dodávek z americké části komplexu.

Čtěte také: Stále spolu v kosmu. USA prý vyzvaly Rusko k vývoji nového Sojuzu pro cestu na Měsíc

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.