2 Jednání o vládě

Hamáček už kandidáty na ministry za ANO zná, „svého“ Pocheho s Babišem nevyřešil

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Rozpory, které vyvolává nominace Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministra zahraničí, stále trvají. Předseda ČSSD Jan Hamáček se ale od premiéra Andreje Babiše v úterý dozvěděl jména kandidátů na ministry za hnutí ANO. Schůzku ani jeden z politiků nekomentoval. Oba dva vyčkávají na setkání Pocheho s prezidentem Milošem Zemanem, který ho stejně jako komunisté pro post ministra zahraničí odmítá. 

Rozpory ohledně Pocheho úterní schůzky nevyřešily. Babiš také stále neoznámil jména svých ministrů, podle Filipa počká s jejich oznámením až po jednání prezidenta Miloše Zemana s Pochem. Hamáček, který v průběhu úterý avizoval, že chce znát jména ministrů za ANO, se je podle dostupných informací dozvěděl. Jejich jména ale odmítl komentovat.

Pokračuje ale spor o Pocheho, nyní i uvnitř ČSSD. Zatímco podle prvního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly by se mělo v ČSSD diskutovat, zda místo Pocheho nenajít někoho jiného, šéfové regionálních organizací ČSSD mají většinou opačný názor. „Jestli si ČSSD chce zachovat nějakou důstojnost, tak z této z mého pohledu velmi dobré nominace kandidáta na ministra ustupovat nemůže,“ uvedl předseda středočeské ČSSD Robin Povšík. „Tady už nejde jen o Pocheho, tady už jde o princip,“ řekl šéf tachovské organizace ČSSD Václav Votava.

KSČM Babišova zopakovala výhrady k Ťokovi a Vojtěchovi

Předseda KSČM Filip v úterý premiérovi zopakoval výhrady komunistů k práci ministra dopravy Dana Ťoka a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (oba za ANO). Babiš podle Filipa řekl, že před schůzkou prezidenta s Pochem nebude o jménech ministrů mluvit. Předseda komunistů, kteří mají tolerovat menšinovou vládu ANO a ČSSD, zopakoval, že jeho strana chce mít garanci předložení svých návrhů, které budou součástí vládního prohlášení, nejpozději šest měsíců před skončením volebního období.

Dodal, že Babišovi zopakoval výtky KSČM vůči Ťokovi a Vojtěchovi. „Pan premiér zastává stanovisko, že svou práci vykonávají dobře. To je jeho věcí, on nominuje. My jsme řekli, že budeme svá stanoviska říkat, ale tato naše stanoviska jsou stanoviska v konzultaci,“ řekl. Věří, že Babiš je zárukou, že ministr zdravotnictví bude postupovat v souladu s programovým prohlášením, tedy nebude se zvyšovat spoluúčast pacientů a nebudou se privatizovat zdravotnická zařízení.

Europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) jako ministra zahraničí odmítají komunisté i prezident Miloš Zeman. Ten by se měl v pátek a o víkendu scházet s adepty na ministry.

Hamáček již před schůzkou předesílal, že chce od Babiše v tuto chvíli především slyšet, jaké ministry navrhuje do kabinetu za hnutí ANO. Hamáčkův zástupce Jiří Zimola v úterý v rozhovoru pro Českou televizi vyzval, aby ČSSD o jiném jméně diskutovala. Zmínil v té souvislosti předchozího šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka. Většina předsedů krajských organizací ČSSD oslovených ČTK se však shodla, že ČSSD by na Pocheho jméně měla trvat.

Čtěte také: Koho místo Pocheho? Ministrem zahraničí by mohl být Zaorálek, míní Zimola

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.