2 Jednání o vládě

Hamáček už kandidáty na ministry za ANO zná, „svého“ Pocheho s Babišem nevyřešil

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Rozpory, které vyvolává nominace Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministra zahraničí, stále trvají. Předseda ČSSD Jan Hamáček se ale od premiéra Andreje Babiše v úterý dozvěděl jména kandidátů na ministry za hnutí ANO. Schůzku ani jeden z politiků nekomentoval. Oba dva vyčkávají na setkání Pocheho s prezidentem Milošem Zemanem, který ho stejně jako komunisté pro post ministra zahraničí odmítá. 

Rozpory ohledně Pocheho úterní schůzky nevyřešily. Babiš také stále neoznámil jména svých ministrů, podle Filipa počká s jejich oznámením až po jednání prezidenta Miloše Zemana s Pochem. Hamáček, který v průběhu úterý avizoval, že chce znát jména ministrů za ANO, se je podle dostupných informací dozvěděl. Jejich jména ale odmítl komentovat.

Pokračuje ale spor o Pocheho, nyní i uvnitř ČSSD. Zatímco podle prvního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly by se mělo v ČSSD diskutovat, zda místo Pocheho nenajít někoho jiného, šéfové regionálních organizací ČSSD mají většinou opačný názor. „Jestli si ČSSD chce zachovat nějakou důstojnost, tak z této z mého pohledu velmi dobré nominace kandidáta na ministra ustupovat nemůže,“ uvedl předseda středočeské ČSSD Robin Povšík. „Tady už nejde jen o Pocheho, tady už jde o princip,“ řekl šéf tachovské organizace ČSSD Václav Votava.

KSČM Babišova zopakovala výhrady k Ťokovi a Vojtěchovi

Předseda KSČM Filip v úterý premiérovi zopakoval výhrady komunistů k práci ministra dopravy Dana Ťoka a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (oba za ANO). Babiš podle Filipa řekl, že před schůzkou prezidenta s Pochem nebude o jménech ministrů mluvit. Předseda komunistů, kteří mají tolerovat menšinovou vládu ANO a ČSSD, zopakoval, že jeho strana chce mít garanci předložení svých návrhů, které budou součástí vládního prohlášení, nejpozději šest měsíců před skončením volebního období.

Dodal, že Babišovi zopakoval výtky KSČM vůči Ťokovi a Vojtěchovi. „Pan premiér zastává stanovisko, že svou práci vykonávají dobře. To je jeho věcí, on nominuje. My jsme řekli, že budeme svá stanoviska říkat, ale tato naše stanoviska jsou stanoviska v konzultaci,“ řekl. Věří, že Babiš je zárukou, že ministr zdravotnictví bude postupovat v souladu s programovým prohlášením, tedy nebude se zvyšovat spoluúčast pacientů a nebudou se privatizovat zdravotnická zařízení.

Europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) jako ministra zahraničí odmítají komunisté i prezident Miloš Zeman. Ten by se měl v pátek a o víkendu scházet s adepty na ministry.

Hamáček již před schůzkou předesílal, že chce od Babiše v tuto chvíli především slyšet, jaké ministry navrhuje do kabinetu za hnutí ANO. Hamáčkův zástupce Jiří Zimola v úterý v rozhovoru pro Českou televizi vyzval, aby ČSSD o jiném jméně diskutovala. Zmínil v té souvislosti předchozího šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka. Většina předsedů krajských organizací ČSSD oslovených ČTK se však shodla, že ČSSD by na Pocheho jméně měla trvat.

Čtěte také: Koho místo Pocheho? Ministrem zahraničí by mohl být Zaorálek, míní Zimola

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.