1 Sestavování vlády

Koho místo Pocheho? Ministrem zahraničí by mohl být Zaorálek, míní Zimola

, NOVÉ

Témata: , , ,

Sociální demokraté budou jednat o tom, koho by mohli případně navrhnout na post ministra zahraničí. Místo europoslance Miroslava Pocheho by mohl připadat v úvahu třeba někdejší šéf resortu Lubomír Zaorálek, zmínil místopředseda ČSSD Jiří Zimola v České televizi. Poche se nezamlouvá designovanému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), prezidentovi Miloši Zemanovi ani komunistům.

Spor o nominace Pocheho na post ministra zahraničí bude Babiš řešit s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem i šéfem komunistů Vojtěchem Filipem, který má menšinové vládě pomoct se získáváním důvěry. Právě KSČM zaujala negativní postoj k jmenování europoslance na ministerskou pozici a naznačila, že by menšinovou vládu nemusela vůbec podpořit.

Obdobný názor zastává i prezident Miloš Zeman. „Poche je na post ministra zahraničních věcí pro pana prezidenta nepřijatelný. Toto stanovisko je setrvalé, neměnné,“ vzkázal hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zemanovi třeba vadí, že europoslanec v roce 2015 napsal článek, který se kladně vyjadřoval ke kvótám pro přerozdělování uprchlíků. ČSSD na jeho nominaci nicméně trvá.

Poche by se měl se Zemanem sejít ke konci týdne. „Předpokládám, že jsem schopen ho přesvědčit, aby svůj názor změnil,“ uvedl v pondělí odpoledne ve vysílání České televize. I Hamáček věří, že se problém nakonec vyřeší, spor považuje jen za nedorozumění. „Myslím si, že otazníky či rozpaky by se daly rozptýlit, a opravdu si nemyslím, že zásadním problémem budoucí vlády je Miroslav Poche,“ uvedl v pondělí.

Sociální demokracie by měla podle dohody s ANO obsadit ve vládě pět ministerských křesel. Hamáček by měl řídit ministerstvo vnitra, Babišovi navrhl na ministerstvo práce a sociálních věcí bývalého náměstka Krčála, na zemědělství šéfa Potravinářské komory Miroslava Tomana a na kulturu olomouckého primátora Antonína Staňka.

Návrh ministrů za ANO představil Babiš pouze prezidentovi, který se s novými kandidáty hodlá postupně sejít. Odejít z politiky chtějí po ukončení mandátu ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán a ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO). Spekuluje se také o konci ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO), podle některých médií by ji mohl nahradit dosluhující ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO).

Čtěte také: „Filipovi se kvůli intrikaření vše pomotalo v hlavě.“ Štěch se pustil do šéfa KSČM

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.