1 Sběr dat z telefonů

Dopravní podnik v Londýně začal shromažďovat data z mobilů cestujících

, NOVÉ

Témata: , , ,

Londýnský dopravní podnik začal shromažďovat data z chytrých mobilních telefonů lidí cestujících metrem. Díky získaným údajům, které například ukážou, jak moc jsou plné vlaky nebo nástupiště, chce zlepšit své služby. Sběr dat ale budí otázky ohledně ochrany soukromí, píše na svém webu americká televize CNN.

Provozovatel metra tvrdí, že cestující díky novému systému budou dostávat včas varování o zpožděních. Na trasách, kde data ukážou obzvlášť přeplněné soupravy, bude možné přidat další vlaky.

Data ze smartphonů pasažérů začala v posledních letech kvůli zdokonalení služeb používat řada dopravních podniků ve světě. Argumentují tím, že tato metoda poskytuje lepší obraz o využívání MHD než různé průzkumy. Londýnský dopravní podnik je ale podle CNN patrně první, který data shromažďuje a využívá v reálném čase.

Ochránci soukromí ale varují před možným zneužitím údajů nebo napadení systému hackery. Některým lidem podle nich také může vadit to, že je jejich pohyb sledován. Dopravce totiž nemusí získat výslovný souhlas cestujících. Ty na sběr dat upozorňují jen cedule ve stanicích, které vysvětlují, že jeho účelem je zlepšení služeb. Uvádějí také, že ten, kdo s tím nesouhlasí, si může na svém přístroji vypnout wifi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.