Z německého bundeswehru jde stále menší strach. Vojáci teď marně čekají i na nové boty
tristní situce německého vojska
Potíže s vojenskou technikou, nedostatek bojových strojů či zastaralé vybavení. To jsou jen některé z problémů, s nimiž se dlouhodobě potýká německý bundeswehr. A aby toho nebylo málo, sužuje vojáky a vojačky už nějaký čas i obuv. Mnozí z nich ji mají sešlapanou, odlepují se z ní podrážky, vojáci si stěžují na puchýře na chodidlech. Na novou bojovou obuv totiž většina z nich marně čeká až několik let, informuje o situaci například server Deutsche Welle.
Vojsko Spolkové republiky plánuje poskytnout svým příslušníkům nové bojové boty již tři roky. Konkrétně by mělo jít vždy o dva páry, zapotřebí je totiž jak standardní „těžká“ bojová obuv, tak její odlehčená varianta. V současnosti se vojáci mohou obout pouze do jedněch celosezónních bot, ty nové jim byly slíbeny do roku 2020.
Že si však většina vojáků na pohodlnější obutí počká ještě déle, jim nyní oznámilo ministerstvo obrany. V písemném zdůvodnění se uvádí, že úplný přechod na nový systém bojové obuvi bude ukončen ve druhém kvartále roku 2022. K posunutí lhůty prý dochází hlavně kvůli omezené výrobní kapacitě v německém průmyslu. Ministerstvo sdělilo, že alespoň těžší pár obuvi obdrželo necelých 160 tisíc z celkového počtu 183 tisíc vojáků. Lehčí variantou však stále disponuje pouze 31 tisíc z nich.
„Groteskní,“ reaguje opozice
K neschopnosti bundeswehru vybavit své členy tak základní potřebou, jako jsou vhodné boty, se vyjádřila například Marie-Agnes Strack-Zimmermannová, poslankyně opozičních liberálů (FDP). která situaci označila za „groteskní“. „Koneckonců, nejde o módu, ale o bezpečnost. Představte si, že hasiči hasí oheň v pantoflích,“ poznamenala k tomu.
Někteří vojáci se nepohodlí snaží vyřešit po svém a na výcvik si kupují své vlastní boty. To je sice proti běžným pravidlům, většina velitelů však raději vzhledem k celé situci přimhouří nad jejich počínáním oko.
Prodlouženou dobu čekání na nové bojové boty kritizoval ve své poslední výroční zprávě také vládní pověřenec pro obranu Hans-Peter Bartels. Podle něho aktuální situace narušuje morálku v armádě. Podle starších vojáků totiž nové modely bot dostávají přednostně noví rekruti. Ti „ostřílení“ se pak mohou cítit jako vojáci druhé třídy, podotkl.