1 Hrozba Bondovy sopky

Japonce ohrožuje „sopka Jamese Bonda“. Hrozí erupce

, NOVÉ

Témata: ,

Japonské úřady své občany varovaly před zvýšenou aktivitou vulkánu Šinmoedake v jižní části ostrova Kjúšú. Ze sopky stoupal po několik posledních dní dým, v sobotu brzy ráno místního času značně zesílily otřesy v jejím okolí. V případě erupce by Šinmoedake mohla metat kameny až do vzdálenosti čtyř kilometrů. Vulkán si zahrál ve filmu Žiješ jen dvakrát z roku 1963, kde roli agenta Jejího veličenstva ztvárnil Sean Connery, píše britská BBC.

Před nebezpečím erupce a létacího kamení varoval v sobotu japonský hydrometeorologický ústav. Podle něj by vulkanická činnost po potenciálním výbuchu mohla trvat „v řádu několika měsíců“, kouř v sobotu stoupal do výšky až 4,5 tisíce metrů a shora Šinmoedake vytékala láva. Zemské chvění z rána pocítili i lidé žijící poblíž sopky.

Japonsko výbuch též sopky zažilo už v roce 2011. Tehdy kvůli bezpečnosti musely její okolí opustit stovky lidí.

Šinmoedake se ve snímku Žiješ jen dvakrát objevila jako tajné sídlo zločinecké organizace SPECTRE, po jejíž aktivitách James Bond pátral.

Čtěte také: VIDEO: Sopka se nečekaně probudila. Děti prchaly ze školy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.