Česko zežloutlo. Pylu je tolik, že léky občas nezabírají. Na vině je nedostatek srážek

Málo srážek

Česko zežloutlo. Pylu je tolik, že léky občas nezabírají. Na vině je nedostatek srážekNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Česko zasypaly miliardy drobných zrníček pylu. Asi nejvíce jsou vidět na autech. I když si je lidé otřou, stačí hodina a už na nich mají zase žlutou vrstvu. Podle sociálních sítí je na vině neoblíbená řepka, mezi dominantními alergeny ale podle Pylové informační služby není. Alergoložka Romana Kochrdová vysvětlila, že za vysokou koncentraci pylu v ovzduší může teplé, větrné počasí a zejména nedostatek srážek.

Na sociálních sítích se lidé obrací na předsedu hnutí ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše. „Kam ti můžu poslat účet za poslední měsíc? Je to celkem 480Kč. 2x automyčka a 1x balení Xyzalu na alergii. Za všechno může ta tvoje řepka,“ píše jeden z uživatelů na Twitteru. „Řepka je fakt úplně všude. Je to rakovina české půdy, která prorůstá dál a dál do toho, co jíme a pijeme. Nechutný. Ano, nebude líp, lidi,“ stěžuje si další.

Mezi dominantní alergeny ale podle Pylové informační služby patří bříza, dub, buk, jasan, habr, platan a vrba. Alergoložka Kochrdové uvedla, že silné alergické reakce v těchto dnech způsobuje nejen pyl, ale také velká prašnost.

„Alergiků máme na jaře v ordinacích vždycky hodně, letos ale všechno vykvetlo najednou,“ řekla lékařka Romana Kochrdová. Je to náraz, který podle ní alergici nemohou zvládnout běžnými léky. „Občas jsou stavy takové, že na to běžné léky nezabírají, a nelze je pokrýt jednou tabletou. Musí se to kombinovat různými kapkami, spreji, inhalátory. A ani tak to třeba není odpovídající. Spojuje se to s únavovým syndromem. Lidé jsou ospalí, malátní, otrávení,“ popsala lékařka.

Málo prší

Situaci alergiků zhoršuje i nedostatečné množství srážek. „Déšť a vlhko váže pyly na vodní částice padající k zemi, čímž ve vzduchu koncentrace pylů klesá,“ uvádí na svých stránkách Pylová informační služba. Kvůli rekordně teplému a na srážky chudému jaru jsou i nízké průtoky řek. Například Ostravice a Olše dosahují jen deseti až dvaceti procent oproti průtokům běžným na přelomu dubna a května.

Hydrolog českobudějovického hydrometeorologického ústavu Tomáš Vlasák uvedl, že podle předpovědi nelze očekávat v následujících deseti dnech výraznější srážky. „Asi se objeví nějaké přeháňky, ale při nich vždy spadne jen málo vody. Pro zlepšení situace by bylo třeba souvislejší období srážek,“ uvedl.

Teplo a sucho uškodí i řepce

Řepka kvůli mimořádně teplému dubnovému počasí místo vytváření větších porostů rovnou vykvetla. Zemědělci tak očekávají menší výnosy, navíc se lokálně obávají sucha. Ideální pro úrodu by byly teploty kolem 15 °C, řekl ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf. Podle Agrární komory ČR úrodě nakonec neuškodily jarní mrazy, výsledky budou ale jasnější až po květnu.

„Ozimy i řepky přezimovaly i přes vlnu mrazů celkem bez problémů, porosty si udržely vitalitu a životaschopnost, zaorávky byly minimální. Díky studenému počasí okolo Velikonoc se počátek jarního růstu posunul o zhruba dva týdny, ale bohužel aktuální razantní nárůst teplot zrovna řepce nevyhovuje, protože nedokáže vytvořit potřebnou nadzemní hmotu a tlačí se rovnou do květu. Místy je i nedostatek srážek,“ řekl mluvčí komory Jiří Felčárek.

Podle Volfa řepce chybí typické jarní počasí. „Ještě 31. března byly teploty pod nulou a rostliny neobnovovaly vegetaci. Za 25 dní jsou rostliny prakticky v květu – nebyla žádná vegetativní fáze, kdy by mohly dostatečně vytvořit silné větve a dostatečný počet šešulí,“ dodává ředitel. Abnormálně teplé počasí trvá již týden.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vyjíždí do krajů, inzeruje v novinách. Andrej Babiš vede nekonečnou kampaň

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články