Strach z omikronu přebil povzbudivé náznaky. Data z Jižní Afriky naději potvrzují
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ROCKAWAY PRODÁVÁ INVII
Společnost WP Holding podepsala rámcovou dohodu o koupi 100 % akcií Invia Group – evropské skupiny podnikající v cestovním ruchu, která působí v Německu, ...
Příchod varianty omikron na scénu působil jak ze špatného hororu. Ve chvíli, kdy se zdálo, že hrdinové uniknou ze strašidelného domu, objevil se hnusný dráp a stáhl je zpátky. Nebo abychom použili jiné přirovnání, ukázalo se, že světlo na konci tunelu je přijíždějící vlak. Tak alespoň působilo zpravodajství. Strach z křivky případů letící vzhůru naprosto přebil povzbudivé náznaky, že omikron je sice nakažlivější, ale méně nebezpečný. Nyní máme první data, která to potvrzují.
Jde o studii největší jihoafrické zdravotní pojišťovny Discovery. Použila data 211 tisíc svých klientů nakažených omikronem, z toho 41 % mělo dvě dávky vakcíny od Pfizeru. Nejdříve špatné zprávy. Vakcína od Pfizeru má průměrně 70% účinnost proti hospitalizaci, proti variantě delta to je 93 %. Stále se však jedná o relativně vysokou ochranu. Světová zdravotnická organizace považuje vakcíny za úspěch, pokud chrání proti hospitalizaci alespoň z 50 %. Pfizer navíc tvrdí, že třetí dávky by měly tento rozdíl překonat. Proti omikronu tolik nechrání ani přirozená imunita, pokud člověk prodělal variantu beta, je 59% šance na reinfekci při setkání s omikronem. V případě delty je to 41 %. Zdá se, že k nákaze omikronem jsou náchylnější i děti, zhruba o 20 %.
Nyní ty dobré zprávy. U omikronu je o 29 % menší šance na hospitalizaci oproti původní variantě. Ve srovnání s ostatními variantami je ještě nižší. U původní varianty připadalo 44 hospitalizací na 1000 obyvatel, u bety je to 131, u delty 101. U omikronu je to 38. To potvrzují i křivky z Jižní Afriky. Zatímco počet nakažených letí nahoru, hospitalizace křivku z ostatních vln nekopírují. Jižní Afrika již dosáhla 60 % případů z největší vlny varianty delta, ale pouze 20 % hospitalizací. Navíc mnoho hospitalizovaných bylo přijato kvůli jinému problému než nákaze covidem a koronavirus se u nich prokázal až poté. Menší podíl hospitalizovaných oproti dřívějšku potřebuje kyslík a přijetí na JIP. Z těch na JIP je 16 % očkováno. Předsedkyně Jihoafrické lékařské asociace Angelique Coetzeeová prohlásila, že za těchto podmínek lockdowny „nadělají více škody než užitku“.
Experti upozorňují na různá ale. Průměrný věk v Jižní Africe je o dost nižší než třeba v EU. Přesněji 27,6 oproti 43,9. Jihoafrická společnost jako celek tak může být méně náchylná k těžkým případům. Rychlost šíření může způsobit přehlcení nemocnic i v případě, že šance na hospitalizaci jsou o dost nižší, jelikož se tolik nerozloží v čase. Momentálně se počet nákaz zdvojnásobuje každé dva dny. Hospitalizace a úmrtí mají oproti počtu nakažených zpoždění, mohou ještě vyrůst. Na druhou stranu jsou náznaky, že rychlost nákazy v Jižní Africe zpomaluje. Zdvojnásobit každý den počet případů nejspíše nedokáže ani omikron. Když mu dojdou nejnáchylnější k nákaze, začne zpomalovat.
Dobré zprávy však přicházejí i z Británie. Případů s omikronem tam včera bylo 4713, v nemocnici bylo 10 lidí. Británie také zaznamenala zatím jediné potvrzené úmrtí na omikron na světě. Přesto Spojené království ustupuje od své cesty nezavádět žádné nové restrikce a vyhlásilo „plán B“. Vláda argumentuje právě rychlostí, kterou se omikron šíří, teoreticky může zahltit zdravotnictví, i pokud bude mírnější. Nelze se však zbavit pocitu, že premiér Boris Johnson se tvrdým postupem proti omikronu snaží zakrýt své osobní skandály.
Pokud přijmeme, že se nejedná o politický kalkul, tak britská vláda se nejspíše řídí modelem Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM). Ten prorokuje, že vrchol covidových hospitalizací kvůli omikronu nastane v lednu. Počítá s tím, že do nemocnice poputuje 7190 lidí denně. To je o 60 % více v lednu letos. Jenže tento model počítá s tím, že omikron způsobí stejně hospitalizací jako delta a ty potrvají stejně dlouho.
Analytik pro JP Morgan vzal model LSHTM a dodal do něj dva předpoklady. Za prvé, že omikron způsobí pouze 50 % hospitalizací co delta, a za druhé, že průměrný pobyt v nemocnici klesne z osmi dnů na tři. Obojí více méně podporují data z Jižní Afriky. Výsledek? Model LSHTM předpokládá, že počet hospitalizovaných v britských nemocnicích na konci ledna 2022 bude 106 % počtu na konci ledna 2021. Model od JP Morgan předpokládá, že to bude 33 %.
Pokud je omikron opravdu mnohem méně nebezpečný než delta, mladším ročníkům téměř nic nehrozí. To jen ukazuje, že nejrychlejší cesta z pandemie nejsou lockdowny, ale rychlé naočkování těch nejnáchylnějších. Pokud bude tempo třetích dávek mezi seniory dostatečné, budou se držet dole i hospitalizace. Je také potřeba neustále nehltat ty nejhorší možné scénáře. Situace je mnohem lepší než před rokem.
POVINNÉ OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU
NÁHRADA UŠLÉHO ZISKU Z DOBY PANDEMIE