Praha příští rok utratí 70 miliard, rozhodli zastupitelé
rozpočet hlavního města Prahy
Praha bude v příštím roce hospodařit s příjmy 54,096 miliardy korun a výdaji 70,3 miliardy. Ve čtvrtek o tom rozhodli zastupitelé hlavního města. Deficit město pokryje z vlastních zdrojů a státních příspěvků. Na investice půjde 16,8 miliardy korun. Návrh rozpočtu kritizovala opozice, které vadí zejména výše běžných výdajů.
„Rok 2018 bude významný. Ekonomika se nachází na vrcholu. Současně se mimořádně daří vybírat daně. Snažíme se nakládat s finančními prostředky s maximální mírou účelnosti,“ řekla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Na letošek má Praha schválený rozpočet s výdaji 62,2 miliardy a příjmy 47,2 miliardy korun. Rozdíl město dorovná ze státních příspěvků.
Běžné výdaje budou příští rok 53,38 miliardy korun. Z toho zhruba 20 miliard bude směřovat do dopravy. Na školství, mládež a sport má jít asi 13 miliard korun.
Největší část investic připadne na dopravu, a to 3,44 miliardy. Dalších 1,753 miliardy má směřovat do městské infrastruktury a více než miliarda na školství, mládež a sport.
Mezi nejvýznamnější investice bude patřit dostavba nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, na kterou město dá 1,1 miliardy korun. Na stavbu metra D z Pankráce do Písnice bude vyčleněno 1,7 miliardy a na rekonstrukci Výstaviště 350 milionů.
Největší část příjmů obdrží hlavní město z DPH, a to 27 miliard korun, což je meziroční růst o 26 procent. Z daně z příjmu fyzických osob Praha očekává 13,21 miliardy korun, tedy o devět procent více než loni. Daň z příjmů právnických osob má vzrůst o 10,3 procenta na 11,77 miliardy.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Praha počítá i se snižováním dluhu. Na splacení emitovaných dluhopisů pokračuje město s vytvářením rezervy v objemu 1,2 miliardy a má nachystáno 933 milionů na pravidelné splátky úvěrů od Evropské investiční banky (EIB). Dalších 500 milionů má připraveno na případné předčasné splacení jistiny úvěrů EIB.
Městské části dostanou na svůj provoz celkem asi pět miliard korun, což je o 268 milionů více než letos. Město pro příští rok navýšilo radnicím příspěvek na jednoho obyvatele z 2900 na 3000 až 5500 korun. O 47 milionů víc dostanou radnice na kompenzaci za výkon státní správy. Odměny učitelům budou navýšeny o 300 milionů korun.
Návrh rozpočtu kritizovala opozice. „Je to špatný rozpočet v dobrých časech. Není to investiční rozpočet. To, že si napíšete čísla do kolonek, neznamená, že je investujete. Vy neumíte investovat, což je vidět i na tom, kolik peněz převádíte z letošního roku, které jste nedokázali proinvestovat,“ řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Praha z letošního rozpočtu převádí do příštího roku zhruba pět miliard.
Návrh rozpočtu za koalici hájila například náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). „Rozpočet je udělán poměrně solidně,“ řekla. Zástupci koalice pak zdůvodňovali růst běžných výdajů zejména tím, že stát rozhodl o zvýšení platů státních zaměstnanců, městu už na to prý ale nedal peníze.