Zeman, Babiš, Hamáček: o co komu jde ve hře o vládu
Chaos kolem ministra kultury
Napjatá situace kolem výměny vedení ministerstva kultury a vlastně kolem existence celé vlády nekončí. I nadále v ní hraje hlavní roli prezident Miloš Zeman po boku premiéra Andreje Babiše (ANO), statuje i předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček. Všichni tři přitom mají zcela odlišné zájmy a podle toho taky vyjednávání o jmenování Michala Šmardy ministrem kultury místo Antonína Staňka vypadá. V pátek se odložilo do doby jednání Babiše se Zemanem.
Zásadní je v situaci Šmardova jmenování sveřepý postoj prezidenta Miloše Zemana. Ten prohlásil, že za 30 let v politice nepřijal jediné ultimátum ani vydírání a vždy je pokládal za drzost. Narážel tím na slova ČSSD, že chce mít situaci okolo Šmardy a Staňka vyřešenou do konce června.
Zemanovým zájmem nyní je „usmířit“ Staňka a Hamáčka, chce být prý mírotvůrce. Dává tím najevo, že Staňka chce na pozici ministra kultury udržet. V souvislosti s jeho postojem vůči ČSSD, která si naopak Staňkův odchod přeje, tak na povrch vyplouvají staré neshody mezi ČSSD a Milošem Zemanem. Ty začaly v době Zemanovy neúspěšné prezidentské volby v roce 2003, po níž Zeman odešel do (dočasného) politického důchodu.
Ve zcela jiné roli je premiér Andrej Babiš (ANO), který se zároveň snaží udržet dobré vztahy se Zemanem a zároveň nechce ČSSD dát záminku odejít z vlády. Odmítl variantu kompetenční žaloby na Zemana, kterou by v souvislosti s prezidentovým nejmenováním Šmardy bylo možné podat. Zároveň ale chce udržet sociální demokraty ve vládě, proto Hamáčka v pátek ujistil, že řešení bude hledat na jednání se Zemanem. Sejdou se v úterý.
Nicméně v případě, že situace povede k demisi sociálně demokratických ministrů, se Babiš o většinu v Poslanecké sněmovně bát nemusí. Opoziční SPD dlouhodobě avizuje, že je ochotná tolerovat takovou vládu odborníků, kterou nominuje ANO a jež bude prosazovat programové hodnoty SPD.
O nejvíc jde Hamáčkovi
O zdaleka nejvíc ve hře o ministerstvo kultury a vlastně celou vládu jde předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi. Po loňské zkušenosti s europoslancem Miroslavem Pochem, kterého ČSSD navrhla do funkce ministra zahraniční, a přesto se jím nikdy nestal, nechce ČSSD tuto zkušenost zažít znova a raději hlásí odchod z vlády.
V ČSSD sílí hlasy, že přes Šmardovo nejmenování nepojede vlak. Pokud by ČSSD neměla možnost určit, kdo za ni povede resort kultury, nemá dle strany cenu ve vládě sedět.
S pátečním vývojem situace ale hlásí Hamáčkovi kolegové z vedení ČSSD přiměřenou spokojenost. „Uvidíme,“ glosovala schůzku Babiše a Hamáčka, z níž vyplynulo, že se Babiš sejde kvůli Staňkovi se Zemanem, ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová na dotaz Echo24.
Sdílnější byl první místopředseda strany Roman Onderka. „Předseda Hamáček stále vyjednává a v jednáních má podporu vedení. Ústava ČR není trhací kalendář. Ústavní krizi si nikdo nepřeje, ale není vinou ČSSD,“ uvedl v SMS pro Echo24 Roman Onderka. „Stojím za ním (Hamáčkem),“ reagoval místopředseda ČSSD Ondřej Veselý.