Zaorálek, Okamura a komunisté chtějí stáhnout vojáky z Afghánistánu
Zabitý český voják v Afghánistánu
Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) prohlásil, že by české vojáky z Afghánistánu stáhl. V první řadě podle něj byla chyba vůbec do Afghánistánu jít. Reagoval tak po pondělním útoku na české vojáky, při němž zahynul rotný Tomáš Procházka. Stejného názoru jsou i komunisté. Naopak pro pokračování misí jsou nejen představitelé jiných stran, ale také prezident Miloš Zeman či ministr obrany Lubomír Metnar (nestraník za ANO).
„Je třeba hledat cestu, jak kontingent postupně stáhnout. Afghánistán je cíl, který je mlhavý,“ řekl na tiskovém brífinku exministr zahraničí. Podle něj byla chyba do Afghánistánu jít. „Stálo nás to biliony dolarů a důsledky jsou pro nás vesměs negativní,“ prohlásil Zaorálek s tím, že nechce „vidět další mrtvé vojáky vracející se do České republiky“. Jeho vyjádření následně mírnil místopředseda ČSSD Roman Onderka. „Tento názor nemění nic na situaci, že ČR naplní své závazky vůči alianci (NATO – pozn. red.). To je názor sociální demokracie a to samozřejmě nic nemění na tom, co řekl Lubomír Zaorálek,“ řekl Onderka.
Pro stažení vojáků jsou i komunisté. „Tato mise je spíš válečná než humanitární. Myslíme, že když premiér Andrej Babiš (ANO) hledá způsob, jak se vyhnout těmto ztrátám, že tím řešením je odejít z Afghánistánu,“ řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
Debatu o misích v Afghánistánu pak chce otevřít hnutí SPD, které se vůči zahraničním misím vyjadřovalo dlouhodobě negativně. „Je to věc, kde bychom chtěli znovu otevřít debatu o misích v Afghánistánu,“ řekl šéf poslanců hnutí Radim Fiala.
Pro mise je Zeman i Metnar
Naopak pro pokračování misí se vyjadřují představitelé pravicových stran, ale i ministr obrany Lubomír Metnar (nestraník za ANO) a také prezident Miloš Zeman. „Pan prezident vyjadřuje upřímnou a hlubokou soustrast rodině a blízkým českého vojáka, který padl při výkonu služby v Afghánistánu.“ řekl Ovčáček a zároveň popřál brzké uzdravení zbylým dvěma vojákům, kteří byli zraněni. „Tito stateční bojují za nás za všechny,“ sdělil novinářům Ovčáček a dodal, že prezident i nadále vojenské mise v zahraničí jednoznačně podporuje.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na svém twitterovém účtu napsal, že ho další ztráta života v Afghánistánu zasáhla. S ministrem obrany Lubomírem Metnarem (nestraník za ANO) chce nyní hovořit o tom, zda je možné přijmout opatření, která by eliminovala útoky.
Další ztráta života v Afghánistánu mě zasáhla, proto budu s ministrem obrany mluvit i o tom, jestli je možné přijmout opatření, která by eliminovala tyto útoky.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 22. října 2018
Ministr obrany rodině zabitého vojáka kondoloval již při úterním tiskovém brífinku s náčelníkem Generálního štábu Armády ČR Alešem Opatou. „Byl to nečekaný a bezprecedentní útok na naše vojáky. Naši vojáci jsou cvičeni v boji proti nepříteli, ale tohle byl útok z vlastních řad od spojenců. Z Afghánistánu neodcházíme, pokračujeme,“ zakončil Metnar.
I předseda ODS Petr Fiala je pro pokračování mise. „Nesouhlasím se slovy Lubomíra Zaorálka o stažení českých vojáků z Afghánistánu. Je mi hluboce líto každého ztraceného lidského života. Z boje se ale neutíká,“ napsal na svůj twitterový účet.
Nesouhlasím se slovy @ZaoralekL o stažení českých vojáků z Afghánistánu. Je mi hluboce líto každého ztraceného lidského života. Z boje se ale neutíká.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 23. října 2018
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek si stojí za názorem, že kdyby se teď Česká republika rozhodla stáhnout z Afghánistánu, zdevalvovala by oběti hrdinů a uvalila hanbu na celou zemi. „Nejvíc by tím rozhodnutím opovrhovali právě ti vojáci, kteří tam dobrovolně nasazují své životy,“ napsal na sociální sítě.
„Myslím, že právě v této situaci je potřeba vzkázat našim vojákům,, že vojákům děkujeme za jejich službu, jsme na ně hrdí a stojíme při nich,“ sdělil médiím předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek a dodal, že zároveň požádal o svolání výboru pro obranu, Požádal o svolání výboru pro obranu, aby byl pozván i ministr obrany a náčelník Generálního štábu. I on podpořil pokračování zahraničních misí.
Pozůstalým vyjádřil upřímnou soustrast i předseda ODS Petr Fiala. „Obdivuji statečnost našich účastníků mise v Afghánistánu. Jejich působení má velký význam pro mezinárodní společenství a zaslouží si naši úctu a plnou podporu,“ napsal na twitter Fiala.
Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým a přeji rychlé uzdravení zraněným vojakům. Obdivuji statečnost našich účastníků mise v Afghánistánu. Jejich působení má velký význam pro mezinárodní společenstvi a zaslouží si naši úctu a plnou podporu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 22. října 2018
Předsedkyně výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Jana Černochová (ODS) pak řekla, že je proti názoru exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka stáhnout české vojáky z Afghánistánu. Předsedkyně výboru řekla, že si v dané věci byla názorově blízká se současným předsedou ČSSD a nynějším ministrem vnitra Janem Hamáčkem. „Doufám, že pan Hamáček názor pana Zaorálka nepřebral. U něj by mě velmi mrzelo, pokud by otočil o 180 stupňů,“ řekla Černochová s tím, že jí přejde, že v ČSSD „levá ruka neví, co dělá pravá.“
Pro pokračování misí jsou i členové TOP 09. „Za našimi misemi stojíme. Vojáci tam brání naši bezpečnost,“ řekla při tiskovém brífinku strany poslankyně Helena Langšádlová. Ke smrti českého vojáka se vyjádřili i zástupci hnutí STAN. První místopředseda Vít Rakušan médiím řekl, že se poslanci hnutí určitě připojí k minutě ticha v Poslanecké sněmovně. „Samozřejmě se připojíme. Je to vyjádření úcty,“ řekl Rakušan a také sdělil, že ČR musí v zahraničních misích pokračovat.
Rotný Tomáš Procházka zemřel při pondělním útoku afghánského člena bezpečnostních složek, který na vůz s Čechy začal střílet z pušky M14. Při střelbě navíc zranil ještě dva české vojáky, kteří jsou mimo ohrožení života. Bezprostředně po útoku byl zajat a nyní jej vyslýchá afghánská tajná služba. Z dosavadního šetření podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty vyplývá, že útok nebyl primárně veden proti českým vojákům, nýbrž proti koaličním silám.
Za poslední dobu je to již několikátý útok na české vojáky v Afghánistánu. Již minulý týden ve středu bylo při pumovém útoku zraněno 5 českých vojáků, přičemž jeden z nich dokonce těžce. Tragickým byl pak útok z 5. srpna, kdy sebevražedný terorista zabil tři české vojáky: rotného Martina Marcina, desátníka Kamila Beneše a desátníka Patrika Štěpánka. Útočník tehdy navíc zranil amerického vojáka a dva Afghánce.