1 Zpochybnění videa z Chemnitzu

SPD zpochybňuje koalici s Merkelovou, žádá odvolat šéfa kontrarozvědky

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Vedení německé sociální demokracie (SPD) ve čtvrtek vyzvalo kancléřku Angelu Merkelovou, aby se postarala o to, že šéf civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen opustí svou funkci. Výzva přišla poté, co se v SPD začaly objevovat hlasy, které kvůli Maassenově kauze zpochybňují vládní koalici s konzervativní unií CDU/CSU. Kvůli její budoucnosti jednaly špičky koalice, jasné řešení ale nenašly. Maassen v souvislosti s děním ve východoněmeckém Chemnitzu šířil nepravdivé informace, poslanci CDU a CSU za ním ale zatím stojí.

„Pro vedení SPD je naprosto jasné, že Maassen musí jít. Merkelová musí nyní jednat,“ uvedl generální tajemník strany Lars Klingbeil. „Míč je nyní na straně kancléřky a předsedy CSU,“ uvedl zase na twitteru místopředseda SPD Ralf Stegner s odkazem na Merkelovou a ministra vnitra Horsta Seehofera. „Pan Maassen už není ve své funkci obhajitelný a musí odejít,“ dodal.

Kvůli situaci, která podle pozorovatelů hrozí přerůst v další vládní krizi, se odpoledne v berlínském kancléřství asi na hodinu a půl sešli Merkelová se Seehoferem a šéfkou sociální demokracie Andreou Nahlesovou. Zatímco Seehofer za Maassenem výslovně stojí a Nahlesová je pro jeho odchod, Merkelová se zatím jasně nevyjádřila. Její mluvčí ale opakovaně odmítl potvrdit, že má v šéfa kontrarozvědky stále důvěru.

Jasný výsledek podle agentury DPA a televize ntv čtvrteční setkání trojice politiků nepřineslo. Politici, kteří mají vůli v koalici pokračovat, budou dál o problematice jednat v úterý.

Už dopoledne se k Maassenově kauze vyjádřil vlivný šéf mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert. „Dostali jsme se do bodu, kde bychom měli stanovit nepřekročitelnou hranici. Pokud zůstane šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy ve funkci, nemůže SPD jen tak dál pracovat ve vládě,“ řekl magazínu Spiegel. Ve straně, které další účast na velké koalici v průzkumech veřejného mínění rozhodně nepřidává, podobné hlasy nyní jen sílí.

Maassen vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které ale šéf kontrarozvědky zpochybnil. „Nejsou k dispozici žádné důkazy, že by video k tomuto údajnému případu, které je na internetu, bylo autentické,“ prohlásil. Poznamenal také, že naopak existují důvody si myslet, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci, aby se odvedla pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu. Později ale musel připustit, že video je autentické a že o nepravdivou informaci nejde.

Přesto se za Maassena, jehož chování v současné vyhrocené situaci řada komentátorů považuje za zcela nepochopitelné, postavil ministr vnitra Seehofer. Po středečním jednání v parlamentních výborech ho podpořili také poslanci vládní CDU/CSU a opozičních liberálů. Poslanci FDP ale otočili a Maassenův konec v souvislosti s jeho kontakty s AfD rovněž požadují.

Seehofer ve čtvrtek svůj postoj při projevu v parlamentu zopakoval. Maassen podle něj dokázal přesvědčivě vysvětlit svá slova a také se jasně postavil proti pravicovému radikalismu. K novým informacím, že šéf kontrarozvědky v červnu ještě před oficiálním zveřejněním předal data z výroční zprávy o činnosti svého úřadu poslanci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) se ještě Seehofer nevyjádřil. Právě přílišná blízkost k AfD je Maassenovi někdy také vyčítána. Maassen to ale popírá. Jeho úřad uvedl, že od doby, kdy se v roce 2012 ujal funkce, vedl 237 rozhovorů s politiky, z nichž jen pět bylo s politiky AfD.

Čtěte více: Čelem vzad. Šéf německé kontrarozvědky už prý nezpochybňuje video z Chemnitzu

Bavorská CSU v transu. Měsíc před volbami na historickém minimu

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.