1 z joggingu do detence

Při běhu na pláži omylem překročila hranici. Američani ji na dva týdny zadrželi

, NOVÉ

Témata: , ,

Večerní běh po pláži se změnil v zatčení. Devatenáctiletá Francouzka byla na návštěvě u svých rodičů v Kanadě a při joggingu se neplánovaně ocitla ve Spojených státech. Okamžitě ji zastavila pohraniční stráž a protože u sebe neměla doklady ani povolení k pobytu, odvezla ji dvě stě kilometrů daleko do detenčního zařízení. Propuštěna byla po dvou týdnech. O případu informuje server The Guardian.

Cedella Romanová byla v květnu v Kanadě za svými rodiči ve White Rocku, asi hodinu cesty od Vancouveru. K večeru si šla zaběhat po pláži. Po nějaké době ji ale zastavila americká pohraniční stráž s tím, že překročila hranici. Dívka se snažila vysvětlit, že to bylo omylem, ale neúspěšně. „Říkala jsem si, že jsem možná překročila hranici, ale dají mi pokutu, řeknou, abych se vrátila do Kanady, nebo dají varování,“ řekla v rozhovoru pro Radio Canada.

Komplikací pro Romanovou bylo, že u sebe neměla doklady ani povolení k pobytu. Stráž ji jako osobu, která se snažila „ilegálně“ dostat do Spojených států převezla do detenčního zařízení v Tacomě ve Washingotnu, více než dvě stě kilometrů od místa, kde byla zatčena.

Po příjezdu už Romanové došlo, že je situace vážná. „Požádali mě, abych si odložila všechny osobní věci. Všude mě prohledávali,“ řekla. Aby byla Romanová propuštěna, musely kanadské imigrační úřady potvrdit, že má k pobytu v Kanadě oprávnění. Než se tak stalo, uběhlo čtrnáct dní, kdy Romanovou navštěvovala její matka. „Na hranici nebyla žádná značka. Je to jako past, nikdo by neměl být takhle chycený,“ uvedla matka dívky.

Podle dokumentů vydaných vládou byla Romanová propuštěna 6. června. Americký Úřad pro cla a ochranu hranic poznamenal, že každý, kdo vstoupí do Spojených států mimo oficiální vstup do přístavu, je považován za ilegální překročení hranice. „To platí bez ohledu na to, zda jednotlivec tvrdí, že hranici překročil neúmyslně,“ dodal úřad.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: EU od pátku zavede odvetná cla ve výši 25 % na zboží z USA

Z nového čísla Babiš – všechno je podle plánu. Jak vidí svět bývalý nomenklaturní kádr Vasil Mohorita

Echo týdne: Člověk natáčející ● Komentář: Bez digitální paměti žilo by se lépe ● Svět: Londonistán ● Salon: Když přicházejí děti revoluce

Model Agrofert před likvidací Babiš s Tomanem chtějí zachránit dotace pro své firmy
Zachránce filmu? Zabiják kin? Dravá americká společnost Netflix mění kinematografii
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.