1 z joggingu do detence

Při běhu na pláži omylem překročila hranici. Američani ji na dva týdny zadrželi

, NOVÉ

Témata: , ,

Večerní běh po pláži se změnil v zatčení. Devatenáctiletá Francouzka byla na návštěvě u svých rodičů v Kanadě a při joggingu se neplánovaně ocitla ve Spojených státech. Okamžitě ji zastavila pohraniční stráž a protože u sebe neměla doklady ani povolení k pobytu, odvezla ji dvě stě kilometrů daleko do detenčního zařízení. Propuštěna byla po dvou týdnech. O případu informuje server The Guardian.

Cedella Romanová byla v květnu v Kanadě za svými rodiči ve White Rocku, asi hodinu cesty od Vancouveru. K večeru si šla zaběhat po pláži. Po nějaké době ji ale zastavila americká pohraniční stráž s tím, že překročila hranici. Dívka se snažila vysvětlit, že to bylo omylem, ale neúspěšně. „Říkala jsem si, že jsem možná překročila hranici, ale dají mi pokutu, řeknou, abych se vrátila do Kanady, nebo dají varování,“ řekla v rozhovoru pro Radio Canada.

Komplikací pro Romanovou bylo, že u sebe neměla doklady ani povolení k pobytu. Stráž ji jako osobu, která se snažila „ilegálně“ dostat do Spojených států převezla do detenčního zařízení v Tacomě ve Washingotnu, více než dvě stě kilometrů od místa, kde byla zatčena.

Po příjezdu už Romanové došlo, že je situace vážná. „Požádali mě, abych si odložila všechny osobní věci. Všude mě prohledávali,“ řekla. Aby byla Romanová propuštěna, musely kanadské imigrační úřady potvrdit, že má k pobytu v Kanadě oprávnění. Než se tak stalo, uběhlo čtrnáct dní, kdy Romanovou navštěvovala její matka. „Na hranici nebyla žádná značka. Je to jako past, nikdo by neměl být takhle chycený,“ uvedla matka dívky.

Podle dokumentů vydaných vládou byla Romanová propuštěna 6. června. Americký Úřad pro cla a ochranu hranic poznamenal, že každý, kdo vstoupí do Spojených států mimo oficiální vstup do přístavu, je považován za ilegální překročení hranice. „To platí bez ohledu na to, zda jednotlivec tvrdí, že hranici překročil neúmyslně,“ dodal úřad.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: EU od pátku zavede odvetná cla ve výši 25 % na zboží z USA

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.