Novodobá kolonie
Takzvaný boj s korupcí je úspěšný politický marketingový tah nejen v našich zemích, funguje i na jihu Evropy. Nikdy by mě nenapadlo tvrdit, že u nás korupce není nebo že ji nevnímám jako problém, ale o korupci se více mluví, než se prokazuje a následně potírá. První na ní vybudoval kariéru Miloš Zeman,
který kampaň své sociální demokracie už na konci devadesátých let postavil podle italského vzoru Čisté ruce, zatím nejvíce politických bodů na korupci nasbíral Andrej Babiš. Ten už je ve vrcholné politice pět let, ale výsledky má stejné jako současný prezident: získal moc, s korupcí téměř nic nesvedl, maximálně v jejím jménu zlikvidoval své politické oponenty.
Přitom tady máme problém, který i chimérická čísla o rozsahu korupce překonává, a to je vývoz kapitálu z České republiky. Podle oficiálních dat z Eurostatu od nás odtekly jen na dividendách dva biliony 252 miliard korun. Toto číslo potvrzuje, že jsme stále jakousi novodobou kolonií, ze které zahraniční firmy vytěží levnou
pracovní sílu, a zisky končí v jiných zemích. Tady se ukrývá řešení nízkých platů. Kdyby stát více hlídal odliv kapitálu, na jehož počátku stály investiční pobídky a rozdávání – nikoli prodej, ale rozdávání – bank, nemuseli by mít čeští zaměstnanci tak mizerné platy. A dělo se to hlavně za vlády Miloše Zemana.
Je to naše titulní téma, které z otevřených dat zpracovala Lenka Zlámalová. K problému se nevracíme poprvé, stejně tak opakovaně upozorňujeme na nebezpečí globálních firem nové digitální éry, jež reprezentují Google a Facebook (na podzim jsme také titulním textem poukázali na to, že česká vláda podlézá Facebooku a umožnila, aby děti už od 13 let mohly poskytovat své osobní údaje, což minulý týden nová vláda změnila a hranici posunula alespoň o dva roky výš, tedy na 15 let). Obě firmy obcházejí své daňové povinnosti a z ekonomiky odsávají jen u nás miliardy korun, v Evropě miliardy eur. Tato situace by se také měla změnit, podle chystaného návrhu Evropské komise zneužívají osobní údaje. Ukázal to nejnovější skandál globálního rozsahu spojený se společností Cambridge Analytica, která pracovala s osobními údaji více než 50 milionů uživatelů Facebooku a manipulativním způsobem je využívala k politickým kampaním. Téma vlivu sociálních sítí a moderních technologií zase sleduje Martin Weiss. Aktuální vydání ale není jen apokalyptické, o radostné chvíle se opět starají Jiří Peňás a Ondřej Štindl.