Spor v ČRo. Ředitel řeší s protestujícími zaměstnanci Kroupovy reportáže

ŘEDITEL VS PRACOVNÍCI ROZHLASU

Spor v ČRo. Ředitel řeší s protestujícími zaměstnanci Kroupovy reportážeAKTUALIZUJEME
Setkání Zavorala s nespokojenými zaměstnanci Českého rozhlasu. Foto:

FOTO: Echo24.cz

1
Domov
Sdílet:

Generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral se v pondělí sešel se zaměstnanci ČRo, kterým se nelíbí jeho vystupování v souvislosti s reportážemi Janka Kroupy o hospodaření koncernu Agrofert na pozemcích s nevyjasněnou strukturou vlastníků. Tam řekl, že se omlouvá za slova o „účelovosti“. Trvá ale na výtkách k formě zpracování reportáží. Už před víkendem přitom více než dvě stovky nespokojených zaměstnanců rozhlasu podepsaly prohlášení, v němž se od Zavoralova vystupování distancují.

Setkání začalo v pondělní ve 14 hodin. Na sociálních sítích se z něj poté začaly objevovat fotografie s komentáři, podle nichž na setkání přišel i Kroupa. Podle informací serveru Echo24 bylo setkání „vyhrocené“.

„Vy jste si vzal jednu analýzu, z té analýzy jste si vzal část a na základě té jste postavil svoji osobní argumentaci. Zcela svévolně jste ignoroval další analýzy, které říkaly něco jiného. Uzurpujete si právo na jedné straně hodnotit kvalitu některých analytiků a zároveň se bráníte tomu, že je někdo kritický vůči těm analytikům, kteří se líbili vám. Měřte všem stejně a vypořádejte se se všemi analýzami,“ vyzval na setkání Zavorala Kroupa.

Kroupa také chtěl vědět, co se bude v následujících dnech dít. Zda rozhlas vydá vyjádření pro veřejnost, které „restauruje důvěru“ Českého rozhlasu. „Nová doba, kdy vy mě budete úkolovat?“ reagoval na to Zavoral. Slíbil ale Kroupovi i zaměstnancům, že se o tom poradí s šéfem zpravodajství rozhlasu Janem Pokorným. Poté řekl, že za prací redaktorů stojí. „Nikdy jsem nezasazoval a nebudu zasahovat do vaší práce,“ řekl Zavoral.

Celý spor vznikl právě kvůli Kroupově reportáži o hospodaření koncernu Agrofert, který má současný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) „uklizený“ ve svěřenském fondu. Proti reportáži se totiž ohradil právě Agrofert. Celou věc řešila i Rada Českého rozhlasu. Zavoral si poté zadal tři analýzy, které měly říci, zda byla reportáž v pořádku. Poté ale argumentoval pouze jednou z nich, kterou vypracovalo Institut komunikačních studií a žurnalistiky (IKSŽ) Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

215 zaměstnanců stojí za Kroupou

Zaměstnancům vedení na setkání rozdalo vlastní prohlášení – konkrétně vyjádření Zavorala a ředitele zpravodajství ČR Jana Pokorného. Zavoral v něm opakuje to, co již řekl několikrát – že neovlivňuje práci svých zaměstnanců, ale že si stojí za výtkami, které ke Kroupově reportáži měl. Omluvil se v něm ale za slově o „účelovosti“.

„Nezpochybnil jsem téma, které i nadále považuji za velmi závažné, ale vyjádřil jsem pochybnosti o formě zpracování. Zároveň jsem pronesl slova o podezření z načasování celé kauzy a použil jsem slova jako účelový a antibabišovské tažení. Neměl jsem tehdy k dispozici všechny relevantní informace, které později mé podezření o účelovosti vyvrátily, čemuž jsem osobně rád. Proto jsem i ve své odpovědi na stížnost společnosti Agrofert adresovanou Radě ČRo většinu jejích výtek jednoznačně odmítl, a hájil tak práci redaktorů Zpravodajství ČRo. Za výroky o účelovosti jsem se zároveň omluvil v rozhovoru pro DVTV zveřejněném 2. února, což bych rád udělal i dnes; beru tak tyto výroky zpět,“ uvedl Zavoral v prohlášení.

Pokorného prohlášení je smířlivější. „Celá situace mě mrzí, protože neprospívá rozhlasu. Spor zašel někam, kam se vůbec neměl dostat. Jako ředitel zpravodajství jsem odmítl kritiku, která v obecné rovině stavěla do špatného světla reportáže Janka Kroupy a dalších redaktorů. Stojím si stále za tím, že práce našich reportérů byla dobrá, v rámci Kodexu a všech standardů kvalitní rozhlasové žurnalistiky. Respektuji však právo generálního ředitele vyjadřovat se kriticky k práci svých podřízených,“ stojí v prohlášení.

Společné Prohlášení_René Zavoral a Jan Pokorný by Echo24 on Scribd

Zavoral minulý týden na zasedání Rady Českého rozhlasu uvedl, že Kroupovy reportáže byly nevyvážené a neobjektivní. Podle něj mu to potvrdila analýza IKSŽ. Rada doporučila, aby se ČRo snažil do budoucna o objektivitu, což se v „tomto případě zcela nestalo“. Zavoral také uvedl, že kvůli tomu bude chtít školení pro zaměstnance rozhlasu.

Jenže Zavoralův závěr se nelíbil více než dvěma stovkám zaměstnanců, kteří podepsali petiční prohlášení. Podle zaměstnanců lze Zavoralova slova vnímat jako zastrašování. Pracovníci žádají Etickou komisi rozhlasu, aby reportáže zhodnotila. Na podpisových arších je například moderátorka Lucie Výborná, dále pak Barbora Tachecí, Michael Rozsypal, Jan Bumba nebo šéf domácího zpravodajství rozhlasu Vladimír Křivka, šéf webu iRozhlas.cz Radek Kedroň nebo Patricie Polanská pověřená řízením ČRo Plus.

Prohlášení-zaměstnanců-ČRo_2.-2.-2018 by Echo24 on Scribd

Zavoral se proti prohlášení ohradil. „Mrzí mě, že někteří zaměstnanci Českého rozhlasu zveřejnili ve svém prohlášení ze dne 1. 2. 2018 obvinění, která musím odmítnout a ohradit se proti nim,“ uvedl Zavoral. Podle něj mají zaměstnanci pro práci takové podmínky, aby ji mohli vykonávat svobodně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Napětí v ČRo. Zaměstnanci se zastali Janka Kroupy. Šéf rozhlasu se proti nim ohradil

Operetní normalizace má své první tváře

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články