2 Podmínka za prodej drog

Policista prodával drogy a vzal si úplatek. Dostal jen podmínku

, NOVÉ

Témata: , ,

Okresní soud v Kroměříži uložil bývalému policistovi Lukáši Jakubcovi za prodej pervitinu, zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku tříletý trest vězení s podmínečným odkladem na pět let. Zároveň mu vyslovil desetiletý zákaz činnosti u bezpečnostních sborů. Někdejšímu zaměstnanci obvodního oddělení policie v Bystřici pod Hostýnem hrozilo až deset let vězení, svou vinu částečně doznal. Rozsudek je pravomocný, státní zástupce a obžalovaný se vzdali práva na odvolání.

Jakubec, který byl kvůli kauze od policie propuštěn, se hájil tím, že chtěl prostřednictvím drog proniknout do kriminálního prostředí a získávat tak informace. Měly mu pomoci v rozkrývání trestné činnosti. Informátorům prý za jejich „služby“ poskytoval pervitin. „Udělal jsem životní chybu, to je jasné. Chtěl jsem objasňovat trestné činy, chtěl jsem pomáhat lidem. To, že jsem prodával drogy, byla nejhorší věc, co jsem udělal. To, že jsem jako policista selhal, mě nesmírně mrzí,“ řekl Jakubec v závěrečné řeči.

Státní zástupce Martin Malůš navrhoval nepodmíněný trest v délce až pěti let, později návrh změnil na podmínku. „Navrhl jsem alternativní trest z důvodu, že si myslím, že obžalovaný je osobou, která si uvědomila tu trestnou činnost, které se dopustila. Že už byla potrestána tím, že přišla o práci. Díky tomu, co spáchala, strávila měsíc ve vazbě a mám za to, že i s ohledem na jeho současnou situaci, kdy pracuje, má rodinné zázemí, bylo možno uložit podmíněný trest,“ řekl po vynesení rozsudku Malůš.

Předsedkyně senátu Hana Machalová uvedla, že k uložení podmínky přispěl fakt, že Jakubec nebyl dosud trestán. Upozornila však, že svým počínáním znevážil policii v očích veřejnosti. Zpočátku podle ní mohla obžalovanému distribuce pervitinu skutečně pomoci s objasňováním trestné činnosti. „Posléze si z drog udělal v uvozovkách živnost. Není to v pořádku, tím spíš, že se obžalovaný dopouštěl trestné činnosti jako policista,“ řekla.

Drogy Jakubec podle obžaloby prodával v letech 2016 a 2017 na Kroměřížsku a Přerovsku. V přípravném řízení se k trestné činnosti plně doznal, u hlavního líčení však svou výpověď změnil. Obžalobě čelila i jeho manželka Lucie, která podle spisu nejméně v jednom případě předala pervitin dalšímu člověku. Soud jí uložil roční trest s podmínečným odkladem na dva roky, hrozilo jí až pět let vězení. Žena před soudem vypovídat odmítla. I v jejím případě je rozsudek pravomocný.

Podle spisu se muž při své policejní práci také dozvěděl o vloupání do objektu, které měli spáchat dva lidé s kriminální minulostí. Jakubec muže znal a za neřešení jejich případu si údajně řekl o úplatek 30 000 korun, přičemž mu část této částky byla podle rozsudku skutečně vyplacena. Za úplatu se podle žalobce pokoušel ovlivnit i klíčová svědectví ve své kauze. Jakubec při hlavním líčení uvedl, že se žádného uplácení nedopustil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Důchodce-terorista dostal za pokácené stromy 4 roky vězení

Chybujícím žalobcům hrozí kárné žaloby jen minimálně. Za tři roky jich padlo 25

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.