Zmatek okolo nošení roušek v Česku. Jak se liší pravidla v jednotlivých krajích
REGIONÁLNÍ OPATŘENÍ
V posledních dnech přibylo oblastí, kde kromě celoplošných opatření zavedli kvůli nekontrolovanému šíření nákazy koronavirem ještě další zákazy. Níže přinášíme jejich přehled. Pro celou Českou republiku navíc nově platí, že od soboty se musí na hromadných vnitřních akcích nad 100 osob nosit roušky a od pondělí se omezí počet všech akcí na 500 účastníků.
Praha – V hlavním městě musí mít lidé nadále zakrytá ústa a nos v prostorách metra, v povrchové dopravě se pak ochrana tváře doporučuje. Roušky se budou od pondělí muset nosit v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře.
Moravskoslezský kraj – Na Karvinsku se koncem června kvůli šíření koronaviru v OKD znovu zavedlo povinné nošení roušek mimo bydliště. Omezení se dotkla i provozu restaurací nebo hromadných akcí. Vzhledem k tomu, že ministerstvo zdravotnictví má ale místní ohnisko v dolech OKD za vyhaslé, opatření v pátek polevila. Rozvolnění je největší na Bruntálsku, které má minimum nakažených. Lidé tam znovu mohou chodit ve vnitřních prostorách i MHD bez roušek, nosit je musí jen do zdravotnických a sociálních zařízení. Není tam omezen provoz restaurací, koupališť a dalších sportovišť. V dalších okresech nutnost nosit roušky v budovách i dopravě zůstává v platnosti. Časově je omezen provoz restaurací a barů, které smí fungovat do půlnoci, a na umělé koupaliště nemůže více než 500 lidí najednou. Mohou se ale znovu konat venkovní akce do 1000 lidí (pak už jen 500), na kterých je podmínkou, s výjimkou Bruntálska, nošení roušky.
Liberecký kraj – Od pátku musí nosit lidé v kraji roušky při návštěvě ve všech zdravotnických zařízeních, při nákupu v lékárně, ve vybraných zařízeních sociálních služeb a například i pracovníci v terénních sociálních službách.
Ústecký kraj – I zde jsou od pátku opět povinné roušky v ambulancích například praktických lékařů, v sociálních zařízeních a lékárnách.
Kutnohorsko – Na Kutnohorsku od půlnoci na sobotu skončila zbylá mimořádná opatření kvůli zvýšenému výskytu případů nákazy koronavirem. Odvolán je například zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory. Důvodem je zlepšující se situace. Mimořádná opatření na Kutnohorsku byla zavedena před dvěma týdny kvůli ohnisku v Církvici, před týdnem ale byla zmírněna. Lidé už od minulého pátku nemusejí například nosit roušku do vnitřních veřejných prostor.
Jihlavsko – V okrese se ohnisko nejprve objevilo ve Větrném Jeníkově, kde byly od 8. července povinné roušky všude mimo bydliště, omezeno bylo také sdružování lidí v obchodech či restauracích. V pondělí 20. července opatření v obci po necelých dvou týdnech skončila, pokračují ale na Jihlavsku. Od pondělí 13. července jihlavský magistrát zavedl povinné nošení roušek při vstupu do jeho budov, od úterý 14. července jsou povinné v celém okrese v MHD, u kadeřníka či kosmetičky, ve velkých obchodech a nákupních centrech na Jihlavsku a ve zdravotnických zařízeních a od 23. července také v budově krajského úřadu Vysočiny v Jihlavě. Zakrývání nosu a úst je na Jihlavsku povinné také při vnitřních i venkovních kulturních akcích. Koronavirus se zde dostal také do jihlavského Alzheimercentra. Počet nakažených tam dosáhl čísla 56.
Vlčnov – Ve obci na Uherskohradišťsku prokázaly testy nákazu u 29 lidí. Od minulého sobotního odpoledne nosí lidé v obci zhruba se 3000 obyvateli povinně ochranu úst a nosu ve veřejných vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 účastníky, je nutné při nich dodržovat rozestupy. Lidé by měli roušky nosit také venku, nelze-li dodržet rozestup 1,5 metru. Součástí nařízení je zákaz návštěv v zařízeních sociálních služeb. Hygienici vyzvali majitele obchodů, zdravotních a sociálních zařízení a dalších přístupných vnitřních prostor, aby je průběžně dezinfikovali. Mimořádná opatření platí v katastru obce do odvolání.