Zůstat ve vládě, nebo ji nechat padnout? ČSSD rozhoduje o budoucnosti kabinetu

Vládní krize

Zůstat ve vládě, nebo ji nechat padnout? ČSSD rozhoduje o budoucnosti kabinetuNOVÉ 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Zda zůstanou sociální demokraté ve vládě s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem (ANO), nebo odejdou do opozice, probírá v Lidovém domě vedení ČSSD. Zatím není jednotné. K setrvání ve vládě například vyzval bývalý místopředseda Jiří Zimola. O odchodu do opozice ale hovoří senátoři ČSSD. Týden po vypuknutí vládní krize spojené s možným únosem syna premiéra Andreje Babiše na Krym ČSSD rozhoduje, jak dál. O nedůvěře vládě hlasuje sněmovna z iniciativy opozice v pátek.

S nejrůznějšími variantami přicházeli poslanci, ministři a další představitelé strany na středeční zasedání vedení sociální demokracie, které projedná postoj ČSSD k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě.

ČSSD by měla trvat na odchodu premiéra Babiše z vlády do vyšetření případu Čapí hnízdo, myslí si ministr zahraničí Tomáš Petříček. V opačném případě by měla být ČSSD připravena z vlády odejít, dodal. Poslanec Ondřej Veselý ale v té souvislosti varoval, aby ČSSD neuvolnila místo hnutí Svoboda a přímá demokracie. O účast ve vládě se už minulý týden přihlásila SPD ústy svého předsedy Tomia Okamury.

Předseda ČSSD Jan Hamáček v minulých dnech mluvil o tom, že preferuje „slovenský model“, kde koalice vyměnila premiéra Roberta Fica, kabinet ale s výjimkou několika ministrů pokračoval v původní podobě pod Peterem Pellegrinim. Premiér Babiš nicméně odejít odmítá a podporu mu v posledních dnech vyjádřilo vedení ANO i poslanecký klub hnutí i KSČM, která vládu ANO a ČSSD podporuje.

Dále čtěte: Strohá fakta bez balastu: V kauze Čapí hnízdo jde o dotační podvod

Petříček novinářům řekl, že by ANO mělo přijít s novým jménem premiéra, než se situace kolem Babiše vyjasní. V opačném případě by ČSSD měla vyvodit důsledky. „A být připravena, že z vlády odejde. Jsem připraven nelpět na funkci,“ uvedl. Bývalý úřadující šéf strany a nynější poslanec Milan Chovanec variantu s výměnou předsedy vlády také preferuje. Od vedení chce slyšet, jak k ní dospět.

Poslanec Ondřej Veselý varoval, aby ČSSD odchodem z vlády neuvolnila místo SPD. „Naše cesta není, abychom pustili k vládě nacionalisty,“ uvedl. Pokud ČSSD bude hlasovat pro nedůvěru vládě, SPD otočí názor a kabinet podpoří, myslí si. Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Birke podporuje setrvání ve vládě. „Pokud uděláme špatné rozhodnutí, dostaneme zemi do složité situace,“ varoval.

I v minulých dnech zaznívaly v ČSSD nejrůznější názory. Například pražská buňka požaduje, aby ČSSD tlačila na odchod premiéra a ČSSD kvůli kontrole vyšetřování Čapího hnízda obsadila post ministra spravedlnosti. V opačném případě by měli ministři za ČSSD rezignovat. Poslanec Petr Dolínek míní, že ČSSD by dnes měla koaliční partnery vyzvat k naplnění těchto podmínek. Rozhodnutí o hlasování podle něj může padnout až na čtvrtečním zasedání klubu.

Hamáček hovořil o tom, že nepřichází v úvahu, aby sociální demokraté hlasovali proti kabinetu, kde jsou jejich ministři. Případnému hlasování proti vládě by tak zřejmě předcházel odchod z kabinetu. Koaliční smlouva situaci upravuje tak, že pokud strany nenajdou kompromis ani na úrovni předsedů a koaliční rady a pět ministrů jmenovaných za ČSSD podá demisi, je ke stejnému kroku zavázán i premiér. Spolu s předsedou vlády musejí podle koaliční smlouvy do sedmi dnů podat demisi i všichni ministři navržení hnutím ANO.

Mezi zmiňované varianty patří také možnost, že poslanci ČSSD odejdou při hlasování o nedůvěře z jednacího sálu. Jednalo by se o symbolické gesto nesouhlasu, které by však vládě neuškodilo. Opozice totiž potřebuje pro vyslovení nedůvěry většinu všech poslanců, tedy 101 hlasů bez ohledu na počet přítomných zákonodárců.

Platforma Zachraňme sociální demokracii, k jejímž iniciátorům patří bývalí místopředsedové strany Jiří Zimola a Michal Hašek, vyzvala vedení ČSSD k setrvání v koaliční vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Sociální demokracie podle platformy úspěšně v kabinetu prosazuje levicový program.

Pro konec vlády potřebuje opozice hlasy ČSSD nebo komunistů

Opozice pro vyslovení nedůvěry vládě potřebuje ve sněmovně buď hlasy KSČM, nebo ČSSD. Komunistickým poslancům širší vedení strany v úterý doporučilo, aby pro vyslovení nedůvěry nehlasovali. Předseda KSČM Vojtěcha Filipa dnes jedná s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu už dřív avizovala, že při pádu vlády by dostal pověření skládat kabinet znovu Babiš, který by také mohl vládnout delší dobu v demisi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Rozhádáná ČSSD rozhodne. Hamáček chce pryč Babiše, Zimola a spol. setrvání ve vládě

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články