Vábí Babiš Piráty? Po oslabení KSČM a ČSSD hrozí, že nebude mít s kým vládnout

ANO BEZ PARTNERŮ

Vábí Babiš Piráty? Po oslabení KSČM a ČSSD hrozí, že nebude mít s kým vládnout
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci v den sčítání volebních hlasů, 3. října 2020. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Vojtěch Drbohlav

Po neúspěchu ČSSD a KSČM v uplynulých krajských volbách vyvstává otázka, s kým bude hnutí ANO po příštích sněmovních volbách, které se uskuteční v říjnu příštího roku, vládnout. Nyní totiž hnutí miliardáře Andreje Babiše (ANO) podporují právě tyto dvě strany, které se v mnohých krajích vůbec nedostaly do zastupitelstev. Babiš o Pirátech sice na jedné straně mluví jako o „spojencích“, zároveň jim vytýká jejich „antibabiš“ program. V neděli pak premiér přitvrdil a řekl, že jsou „promigrantská extrémní levice“ a „zelení, kteří ničí Evropu“.

Babiš v sobotu na svém tiskovém briefingu po vyhlášení výsledku voleb přiznal, že bral Piráty jako partnery. „Já jsem vždycky Piráty bral jako hlavního spojence před volbami 2017. A když jsem jednou řekl, že jsem chodil s panem Bartošem (předseda Pirátů – pozn. red.) na pivo, tak jsem nechodil na pivo, ale na kafe. Byli jsme dvakrát. A logicky, protože nejsou tradiční demokratická strana, jsem je bral jako spojence ve volbách 2017,“ řekl předseda vlády směrem k České pirátské straně.

Vzápětí se však pustil do kritiky. „Bohužel to dopadlo tak, že taky mají jen antibabiše. Oni stále říkají, co všechno navrhují. Oni vůbec nemají šajn, co je to být ve státě, co je to zákon o státní službě. A vidíme, jak řídí Prahu nebo jiný stát. Oni vůbec netuší, jaké to je řídit stát. A samozřejmě, dneska jsou, hlavní, ne na počet poslanců, ale hlavní opoziční strana,“ připustil Babiš.

„Je tam vícero věcí, na kterých se shodneme, ale bohužel je tam stále to, že je potřeba porazit Babiše. Kdysi jsem si myslel, že spolu budeme spolupracovat, ale to nedopadlo a teď se vůči nám hlavně vymezují,“ dodal politik.

Promigrantská extrémní levice, pronesl Babiš den po volbách směrem k Pirátům

O den později už ale pro deník Blesk hovořil jinak a Piráty více zkritizoval. Označil je za „promigrantskou extrémní levici“ a „evropské zelené, kteří ničí Evropu“.

Jak ukázaly i současné krajské volby, hnutí ANO začíná mít problém se skládáním koalic. Samo totiž dostatek křesel k jednobarevné vládě v zastupitelstvech nemá, partneři se mu však shánějí obtížně. V mnoha zastupitelstvech totiž neuspěli koaliční partneři, s nimiž ANO na vládní úrovni spolupracuje. Jde zejména o ČSSD a KSČM. Těm právě ANO již ubralo tolik hlasů, až to začíná pro samotného Andreje Babiše být na škodu.

To potvrzuje i přímo premiér Babiš, který po volbách pro Blesk.cz pronesl, že lituje neúspěchu ČSSD. Vládní sociální demokraté přišli v krajských volbách o 88 zastupitelů a budou jich mít 37. „Mě to mrzí, protože musím říct, že předseda Hamáček se zachoval velice korektně. Já bych mu teď chtěl oficiálně poděkovat, i když možná v rámci ČSSD mu to budou vyčítat, on mě v debatách televizních nepodrazil,“ řekl Babiš.

Myslí si, že výsledky voleb nebudou mít vliv na fungování menšinového kabinetu s podporou komunistů. „ČSSD může poděkovat panu Hamáčkovi, že šla do vlády, že ji zachránil,“ poznamenal premiér. Od doby, kdy vedl sociální demokracii současný prezident Miloš Zeman, je podle Babiše Hamáček nejlepším předsedou strany.

Je tak možné, že bude Andrej Babiš po příštích sněmovních volbách jen obtížně hledat partnery pro sestavení nové vlády. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v neděli v Partii na Prima CNN News prakticky vyloučil vstup do vlády s hnutím ANO.

Poukázal na povolební strategii, která mezi podmínky spolupráce řadí to, že ve vládě nebudou lidé nekompetentní, s korupční minulostí nebo ve střetu zájmů. „Myslím, že v tuto chvíli, jestli by se nestal nějaký zázrak, a ANO je premiér Babiš, tak si myslím, že to fakt není pravděpodobné,“ uvedl šéf Pirátů.