Orbán vytáhl do boje proti Unii a migraci. Odmítám EU vedenou Francií, prohlásil
Evropský parlament
Maďarský premiér Viktor Orbán si nepřeje Evropskou unii řízenou Francií. Řekl to v rozhovoru poskytnutém německému deníku Bild. V této souvislosti také označil blížící se volby do Evropského parlamentu za „rozhodující“ moment.
„Ještě nikdy nás nečekaly volby s tak rozhodujícím významem,“ zdůraznil předseda maďarské vlády v souvislosti s volbami, které se v Evropské unii uskuteční příští rok.
„Především Němci by měli být bdělí. Existuje francouzská koncepce, která v podstatě znamená francouzské vedení Evropy zaplacené německými penězi,“ prohlásil Orbán, aniž v této souvislosti konkrétně jmenoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jako autora této koncepce.
„To je něco, co odmítám. Nepřeji si Evropskou unii pod vedením Francie. (...) Evropané by tomu měli rozumět a je třeba vyčkat na evropské volby, dříve než budou přijata důležitá rozhodnutí,“ jako o rozpočtu nebo o imigraci, uvedl maďarský premiér.
Agentura AFP v této souvislosti poznamenala, že prezident Macron začátkem července řekl, že „skutečná hranice v Evropě“ je vedena mezi „stoupenci pokroku“ a „nacionalisty“ a že jejich konfrontace bude ústředním bodem voleb do Evropského parlamentu v roce 2019.
Maďarský premiér Viktor Orbán dnes také opět kritizoval Evropskou komisi (EK) a její imigrační a multikulturální politiku. V každoročním projevu před maďarskou menšinou v Rumunsku podle agentury MTI mimo jiné řekl, že evropští občané příští rok ve volbách do Evropského parlamentu vyjádří svůj názor na evropskou elitu a na to, zda dobře zvládla imigraci.
V těchto volbách bude jedinou důležitou otázkou imigrace, prohlásil předseda maďarské vlády. Zároveň trval na svém přesvědčení, že liberální demokracie byla postavena na hlavu a stala se „liberální nedemokracií“. „Existuje liberalismus, ale není demokracie,“ řekl Orbán, podle něhož tento jeho názor podporuje nynější „všeobecná tendence v západní Evropě omezit svobodu vyjadřování a zavést cenzuru“.
Výsledek evropských voleb přitom premiér spojil s osudem svého vedení. Evropské elity podle něj znervózněly, protože výsledek letošních voleb v Maďarsku naznačil možnost celoevropské transformace a mohl by být zastaven „Sorosův plán“. Ambice vytvořit v Evropě „postkřesťanský“ a „postnárodní“ blok by se tak mohla zadrhnout.
Orbánova strana Fidesz ve volbách uhájila s koaličními křesťanskými demokraty dvoutřetinovou většinu. Maďarská vláda označuje snahy amerického finančníka maďarského původu George Sorose posilovat liberální hodnoty a udržovat otevřené hranice ve východní Evropě za „plán“ dopravovat do Evropy migranty. Kabinet v červnu v parlamentu prosadil soubor zákonů přezdívaný Stop Soros, který obsahuje tvrdá protiimigrační opatření.
Orbán dnes na fóru v rumunském Baile Tusnadu rovněž vyslovil pět principů, které jsou podle něj nezbytné pro střední Evropu, aby mohla na kontinentě zaujímat „hodnotné místo“. Především každá evropská země musí mít právo chránit svou křesťanskou kulturu a odmítnout „ideologii multikulturalismu“. Podpořit je nutné i tradiční model rodiny a princip, že „každé dítě má právo na matku a otce“.
Dalším principem je právo středoevropských zemí chránit své státní strategické sektory a své trhy. Tyto země navíc mají mít základní právo bránit své hranice a odmítnout imigraci. Trvat je podle Orbána rovněž nutné na principu „jeden stát, jeden hlas“ v rozhodování o nejdůležitějších otázkách a tento princip nesmí být v Evropské unii obcházen.
Viktor Orbán je znám jako jeden z nejrozhodnějších odpůrců imigrace v Evropské unii a Maďarsko pod jeho vedením přijalo řadu tvrdých protiimigračních opatření. Macronovi se na druhé straně nelíbí, že některé státy, mezi něž patří vedle Maďarska i další země visegrádské skupiny včetně Česka, nechtějí vyjádřit unijní solidaritu přebíráním migrantů.