Jak na medvěda? Do klece už ho nechytají, odstřel zatím povolen není
Šelma na odstřel?
- Echo24,
- ,
Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) žádá Odbor životního prostředí a zemědělství krajského úřadu o povolení k zastřelení medvěda, který se neobvykle často vyskytuje v obcích a pohybuje se zde mezi lidmi. Usmrtil již také několik hospodářských zvířat. Odbor však zatím povolení nevydal. Lov na medvěda se tudíž jen tak konat nebude, pozastaven je i odchyt do klece. Udělení povolení k odstřelu může trvat i déle než měsíc. Medvěd také nakonec může na Zlínsku ulehnout k zimnímu spánku.
Zlínský hejtman Jiří Čunek se ještě v pondělí klonil k odstřelení neobvykle se chovajícího se medvěda, který se vyskytuje na území kraje, kde byl několikrát spatřen i v centrech obcí. „Domácí zvířata jen zabije a rozsápe. Jsme přesvědčeni, že tento medvěd, ať už je to pro něj hra nebo cokoliv jiného, může dojít chvíle, kdy se splete a zabije člověka,“ uvedl Čunek, podle kterého medvěd řádil v těsné blízkosti obydlí. „Naprosto chápu strach lidí, kteří posílají děti ráno do školy. V pondělí byl v Rajnochovicích o půl šesté ráno uprostřed vesnice, kdy lidé chodí do práce, skutečně se něco může stát,“ řekl hejtman.
V úterý už byl ale Čunek zdrženlivější poté, co zoo Hluboká oznámila, že by si medvěda vzala do konce roku k sobě. „Z dlouhodobého hlediska to pro zvíře není vhodné,“ uvedl Pokorný. Mluvčí zoo ve Dvoře Králové Andrea Jiroušová uvedla, že z provozních důvodů zatím není případné umístění medvěda pravděpodobné, jednání však budou pokračovat.
Ve středu se medvěd vrátil na Vsetínsko, v části Semetín ráno poranil berana. Ochránci v souvislosti s tím vydali doporučení, jak se při setkání s medvědem chovat. Lidé by podle nich neměli panikařit. „Stačí začít opatrně couvat a poté v klidu odejít. V minulosti se ještě nestal případ, že by medvěd bezdůvodně zaútočil na člověka,“ uvedl Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.
To tak jedete Hostýnskými vrchy, v okolí Trojáku , a z auta pozorujete divokou přírodu. Medvěd nedbá na úmysl ochranářů ho odchytit a pohybuje se cca 10km od klece. U Trojáku strhnul 2 ovce. Od autora, který zážitek přeposlal do ČT pic.twitter.com/oEOeYtufRn
— Josef Kvasnička (@Kvasnicka_CT) 21. října 2018
Získat povolení může trvat měsíc a půl
Jiří Čunek na své pondělní tiskové konferenci oznámil, že zažádal o povolení k zastřelení medvěda. Odbor životního prostředí a zemědělství krajského úřadu však zatím souhlas s odlovem nevydal. Jak připomíná tisková mluvčí kraje Adéla Kousalová, lhůta k udělení povolení k zastřelení se může protáhnout. „Řízení se zahájí okamžikem přijetí žádosti, následně ale úřad musí obeslat všechny obce v kraji, které neleží v Chráněné krajinné oblasti (CHKO). Potom bude muset obeslat všechny myslivecké spolky v kraji, kterých je asi 700, a bude muset obeslat všechny nevládní neziskové organizace, které se k této problematice přihlásily,“ řekla deníku Echo24 mluvčí.
Podle zdroje z Odboru životního prostředí a zemědělství, který si nepřál být citován, může udělení povolení trvat až 1,5 měsíce. „Neziskové organizace, které jsou proti, si totiž mohou vyzvednout obsílku až poslední den není lhůty, poté ještě začne běžet několikadenní lhůta na seznámení se s obsahem dopisu,“ uvedl jeden z pracovníků úřadu, jehož vyjádření má redakce deníku Echo24 k dispozici.
Podle některých ochránců přírody však kraj není dostatečně aktivní. „Agentura dělala, co mohla. Psala i do zahraničí,“ uvedl František Šulgan z AOPK ČR – regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy. Podle něj by však šlo vždy jen o dočasný pobyt zvířete v zoo, zahrady totiž mají oprávněné obavy, aby nepřijaly například nemocné zvíře. Podle Šulgana trvaly pokusy odchytnout zvíře příliš krátce, jen několik dní, přitom to může trvat týdny. Například ředitel táborské zoo Evžen Korec ve svém vyjádření uvedl, že vražda medvěda na Vsetínsku není nutná a je třeba uvažovat i o umístění zvířete v zahraniční zoo.
Mezitím se tak i nadále může medvěd volně pohybovat, a to i v okolí lidských obydlí. Do jedné z nastražených klecí, v níž se nachází ovoce, se zatím medvěd nechytil. Podle profesora Jaroslava Červeného z katedry myslivosti a lesnické zoologie České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), který se podílel i na podobném případu před 20 lety, kdy bylo nutné jednoho medvěda odchytit, není moc pravděpodobné, že by se medvěd nechal zlákat ovocnými nástrahami. „Tehdy jsme ho po dvou měsících chytili. Tentokrát je to ale o to složitější, že tam má v okolí dost ovoce a obecně daleko větší potravní zdroje. Tehdejší případ byl přibližně stejný, ale bylo téměř jasné, že žil u člověka. U tohoto zatím takové indicie nemáme,“ řekl Jaroslav Červený deníku Echo24.
Dokud úřady povolení nevydají, myslivci lovit nepůjdou a pozastaven je i odchyt medvěda do klece, což dává naději vyřešit situaci humánnější cestou, narkotizační střelou a dočasnou karanténou v záchranné stanici v Hluboké.
Roztrhal, ale nesnědl
Medvěd již roztrhal několik kusů hospodářských zvířat, zejména ovcí. Myslivci ale našli těla pouze roztrhané a podle všeho je medvěd nesnědl. To by mohly potvrzovat i rozbory jeho trusu. V nich se našly jen bukvice, žaludy, byliny. Medvěd se obecně živí jen rostlinnou stravou, jak ale upozorňuje Jaroslav Červený, nemusí to platit vždy. „To, že by se medvědi vůbec neživili živočišnou potravou, není pravda. Před 20 lety měl v trusu i zbytky králíků a chlupy. Pokud by snědl třeba vnitřnosti, tak po nich by se v trusu nenašlo vůbec nic,“ dodal univerzitní profesor.
Hejtman Zlínského kraje chce nechat zastřelit medvěda zejména kvůli obavám o bezpečnost občanů. Podle Čunka by se totiž mohlo stát, že „přijde chvíle, kdy se splete a zabije člověka“. To se ale nelíbí některým nevládním organizacím, ale i samotným občanům. Ti už založili internetovou petici, která se vymezuje proti záměru zastřelení zvířete. „Za záchranu medvěda tuláka, protestujeme proti usmrcení této krásné šelmy, která do našich lesů patří. Nechceme aby ho nechal hejtman Čunek usmrtit,“ stojí na stránkách petice, kterou za pouhý den podepsalo přes 9,5 lidí.
„Protože toto krásné zvíře má právo na život a nikdo nemá právo ho omezovat a střílet,“ napsala ke svému podpisu například Ale Kskiková z Ostravy. Další signatářka, Lucie Dokupilová z Brna, se vyjádřila podobně. „Podepisuji, protože medvědi by se měli vrátit do našich lesů a NE je zabíjet!“
Podle profesora Jaroslava Červeného je pravděpodobnost, že by medvěd zaútočil na lidi, velice nízká, vyloučit se ale nedá. „Pravděpodobnost je strašně nízká, ale tam se může stát cokoliv. Něco ho může například vyprovokovat,“ řekl Červený.
Ochránci přírody podle Michala Bojdy z olomouckého Hnutí Duha s možností odstřelu počítali, považují ho však za krajní řešení. „Přece jen se jedná o kriticky ohrožený druh živočicha. Myslíme si, že nebyly vyčerpány všechny možnosti k odchytu,“ řekl v pondělí Bojda, podle kterého se však ochránci přírody nebudou proti rozhodnutí o odstřelu odvolávat.
Do doby než zlínský krajský úřad rozhodne, zda medvěda nechá usmrtit, či nikoliv, se tak myslivci, se kterými chce hejtman Čunek usilovně spolupracovat, mohou snažit zvíře odchytit do klece. „Medvěd je evidentně nevhodný pro to, abychom ho kdekoliv vypustili v přírodě. Takového medvěda údajně nechce žádná zoologická zahrada a žádný stát v okolí na své území. Zdá se, že je to medvěd, který nedokáže ani na jiném působišti změnit své chování,“ uvedl Čunek.
Bookmakeři o odstřelu ani neuvažují
Mladý, asi čtyřletý medvěd se ve Zlínském kraji pohybuje od září, k lidským obydlím ho přilákala dobrá úroda ovoce, potřebuje se vykrmit před zimou. A právě na to, že ulehne k zimnímu spánku, nejvíce sázejí bookmakeři. Kurz vypsali v poměru 3:1. Druhou nejpravděpodobnější variantou je odchyt do pasti (5:1), uspání narkotizační střelou má kurz 6:1. Variantu, že by byl medvěd odstřelen, mluvčí sázkové kanceláře Fortuna Pavel Šrain, vůbec nepřipouští. Ostatní sázkové kanceláře na tuto událost kurzy nevypsaly.
Medvědi se v česko-slovenském pohraničí vyskytují běžně, jde však o několik zvířat, o kterých lidé většinou ani neví. Na Slovensku je podle odhadů nyní asi 1200 medvědů.