Pelta má znovu co vysvětlovat, neznámý spolek získal od FAČR 7 miliónů

fotbalové dotace

Pelta má znovu co vysvětlovat, neznámý spolek získal od FAČR 7 miliónůNOVÉ
Miroslav Pelta Foto:

1
Domov

voš

Neznámý spolek existoval jen několik měsíců, když dostal od fotbalové asociace sedm milionů korun. Šlo o jednu z největších částek při porcování peněz z loterií za rok 2016. Spolek přitom neměl spojitost s žádným klubem. Fotbalovou asociaci České republiky (FAČR) tehdy vedl Miroslav Pelta. Se zjištěním přišel Radiožurnál.

Podle obchodního rejstříku šlo nejdříve o spolek podporující basketbal, který se v prosinci 2016 přejmenoval na Spolek pro podporu mládeže a kolektivních sportů. Šéf spolku David Novotný Radiožurnálu sdělil, že ještě před založením spolku s Pentou jednal. Je však podle něj náhoda, že spolek miliony získal jen čtyři měsíce po založení. „Je to už dávno, přesně si teď nepamatuji, zeptejte se na FAČR,“ řekl Pelta.

Spolek sídlí v bytě v centru Prahy. Ve stejném bytě má podle Radiožurnálu sídlo i společnosti NBL, ve které figuruje i Nizozemec Andre Kruf, který má k blízko k Peltovi. Ten mu v roce 2016 přenechal roli prezidenta fotbalového Jablonce, který Pelta vlastní. Fotbalová asociace považuje toto propojení za spekulaci.

„Samozřejmě, že nic takového roli při rozdělování peněz nemělo. Obecně jde o typ spekulace, ke kterému nemá smysl se více vyjadřovat,“ uvedl Radiožurnálu mluvčí asociace Michal Jurman.

FAČR za rok 2016 rozděloval přes 100 milionů z loterií. Od roku 2017 již FAČR peníze nerozděluje, příjmy z loterií plynou přímo do státního rozpočtu. Fotbalový boss Pelta byl loni obviněn kvůli údajnému zmanipulování sportovních dotací. Měsíc strávil ve vazbě, odkud byl propuštěn na začátku loňského června.

Čtěte také: Díky Mynářovi? Klub TJ Osvětimany dostal od fotbalové asociace 800 000 korun

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.