Respirátory jsou nyní povinné i na pracovištích. Výjimkou jsou rozestupy
PROTIKORONAVIROVÁ NAŘÍZENÍ
Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimkou jsou situace, kdy lidé mezi sebou udržují rozestup aspoň 1,5 metru. Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým na sedm dní, podmínkou je ale negativní PCR test. O zpřísnění protiepidemických opatření rozhodla vláda ve středu. Reagovala tak na zrychlující tempo šíření onemocnění covid-19.
Z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyplývá, že povinnost nosit respirátor platí pro všechny zaměstnance s výjimkou pracovišť, kde je možné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru. Zaměstnavatelé také mohou upravit nařízení pro náročné profese tak, že respirátor nosit nemusí nebo ho mohou nahradit rouškou. Zakrytý nos a ústa musí mít lidé i v dalších vnitřních prostorech staveb, pokud se setkají na vzdálenost menší než půl druhého metru. Povinnost neplatí v bytech či hotelových pokojích, a pokud jde o členy jedné domácnosti.
Na polovinu se ode dneška zkracuje doba, kterou musí v karanténě strávit lidé po kontaktu s nakaženým. Pokud budou mít negativní PCR test, mohou karanténu ukončit po týdnu namísto dosavadních 14 dní.
Vláda minulý týden schválila i další protiepidemická opatření, která ale začnou platit od začátku listopadu. Preventivní testy na covid-19 budou mít hrazeny ze zdravotního pojištění už jen děti a mladí do 18 let, dále lidé s alespoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru a ti, kdo se nemohou nechat naočkovat. Nadále zdarma budou i testy nařízené lékařem nebo hygieniky. Zároveň se od listopadu zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U PCR testů se zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. Jedním z dalších opatřeních je i to, že personál restaurací bude muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.
Vláda projedná další protikoronavirová opatření
Vláda by dnes měla probrat protikoronavirová opatření na základních a středních školách. Podle návrhu, jak se na něm minulý týden dohodli ministři zdravotnictví Adam Vojtěch a školství Robert Plaga (oba za ANO), budou muset nenaočkovaní učitelé ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V okresech, kde bude týdenní výskyt nákazy vyšší než 300 případů na 100 000 obyvatel, se neočkovaní žáci budou za týden po podzimních prázdninách na koronavirus testovat. Kabinet by mohl také projednat novelu krizového zákona, která má umožnit policii kontrolovat a na místě pokutovat nedodržení protikoronavirových opatření.
Změny v opatřeních ráno projedná rada vlády pro zdravotní rizika, dopoledne zasedne poprvé po sněmovních volbách ústřední krizový štáb.
V běžné agendě ministři končící vlády posoudí návrh novely o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty a vyslechnou informace ministerstva zemědělství o plánu v národních zemědělských dotacích pro příští rok přerozdělit pět miliard korun. Je to stejně, jako bylo po posílení dotací v letošním roce a o 1,2 miliardy korun více, než původně vláda pro letošní rok předpokládala.
Ministerstvo kultury vládě předloží dvě dlouhodobě připravované novely, po schválení by je kabinet měl poslat k posouzení nově ustavenou Sněmovnou. Zákonem o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území EU se má Česko připojit k právní normě Evropské unie, která má ochránit kulturní dědictví v zemích jeho původu. Návrh zákona o službách platforem pro sdílení videonahrávek by měl zajistit mimo jiné lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou. Norma má do českého právního řádu zavést evropskou směrnici z roku 2018. Na programu má kabinet také novelu autorského zákona.