1 Bílý dům

Už třetí Trumpův „dveřník“. Novým personálním šéfem Bílého domu bude dočasně Mulvaney

NOVÉ

Témata: ,

Novým úřadujícím personálním šéfem Bílého domu se stane nynější ředitel vládního rozpočtového úřadu Mick Mulvaney. Oznámil to americký prezident Donald Trump. Mulvaney nahradí Johna Kellyho, který by měl vlivný post opustit na konci roku.

Bývalý konzervativní poslanec za Jižní Karolínu Mulvaney bude podle Trumpa jmenován dočasným personálním šéfem Bílého domu. Podle agentury AP zatím není jasné, co to znamená pro délku jeho funkčního období. Vysoce postavený vládní představitel ale řekl televizi CNN, že Mulvaneyho působení ve funkci nebude časově omezeno. Jiný vládní činitel CNN řekl, že pokud se Mulvaney osvědčí, bude do úřadu jmenován trvale.

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové zůstane Mulvaney ředitelem vládního rozpočtového úřadu, ale běžný provoz této instituce bude mít na starost jeho zástupce.

Trump o jmenování nového personálního šéfa Bílého domu informoval na svém twitterovém účtu. Upozornil, že Mulvaney v jeho administrativě odvádí vynikající práci. Zároveň poděkoval Kellymu a označil ho za "velkého patriota".

Kelly byl v důležité funkci skoro půldruhého roku, když loni v létě nahradil svého předchůdce Reince Priebuse, který vydržel šest měsíců. O Kellyho plánovaném odchodu z funkce informoval Trump minulý týden.

Jmenováním jednapadesátiletého Mulvaneyho ukončil Trump spekulace, že má s hledáním nového personálního šéfa Bílého domu potíže. Mulvaney bude už třetí osobou v tomto úřadě od Trumpova nástupu do funkce, která se pokusí ukončit častý chaos v prezidentském sídle, píše agentura Reuters. Trump podle Reuters jmenuje Mulvaneyho poté, co několik možných kandidátů dalo najevo, že o post zájem nemají.

Funkce personálního šéfa Bílého domu je považována za jednu z nejdůležitějších pozic v americké administrativě: jeho úkolem je především filtrovat přístup k prezidentovi a spravovat jeho rozvrh, často se mu proto přezdívá "dveřník".


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.