VIDEO: „Mlhavá“ Mayová. Premiérka vzrušeně debatovala s Junckerem. Oficiálně je spokojená

Mayová debatuje s Junckerem

VIDEO: „Mlhavá“ Mayová. Premiérka vzrušeně debatovala s Junckerem. Oficiálně je spokojenáNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Britská média a sociální sítě snad více než výsledek čtvrtečního jednání Theresy Mayové s představiteli unijní sedmadvacítky v Bruselu zaujalo krátké video z dnešního rána zachycující vzrušenou debatu premiérky s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Tisk jej popisuje jako všeříkající nebo mrazivou výměnu názorů.

Televizní stanice Channel 5 dokonce najala dva odezírače ze rtů, kteří tvrdí, že Mayová šéfa komise během vypjaté diskuse obvinila, že ji nazval „mlhavou“. Juncker to zdá se popřel, přičemž Mayová trvala na svém.

Hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová na twitteru napsala, že podobné záběry politiků viděla už mnohokrát. „Nikdy jsem ale neviděla nic tak napjatého a hněvivého jako toto,“ dodala.

Jeden pisatel na twitteru žertem poznamenal, že kdyby byl Juncker pohotovější, oponoval by Mayové, že ji nenazval „mlhavou“ (nebulous), ale úžasnou (fabulous).

Juncker ve čtvrtek během summitu EU řekl, že Británie musí v brexitových jednáních říct, co sama chce, a neptat se, co si přeje Evropská unie. „Rádi bychom, aby nás naši britští přátelé v nadcházejících týdnech seznámili se svými očekáváními, protože debata je někdy mlhavá a nepřesná a já bych ocenil vyjasnění,“ řekl Juncker.

Podle Mayové je další jednání s EU o zárukách k brexitu je možné

Britská premiérka je přesvědčena, že je i nadále možné získat od Evropské unie další dodatečné záruky, které umožní ratifikaci smlouvy o brexitu v britské Dolní sněmovně. Mayová to v pátek řekla novinářům v Bruselu poté, co prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí unie v noci na dnešek ve společném prohlášení vysvětlili svůj pohled na pro mnoho britských poslanců sporné záložní řešení režimu na irské hranici.

Podle Mayové má v noci zveřejněný dokument jako formální závěr summitu unie právní status. Britská premiérka chápe, že EU nehodlá měnit text samotné dohody o britském odchodu, ale její dnešní rozhovory s kolegy z unijních zemí prý ukázaly, že další vyjasnění a diskuse je možná. "Práce ještě zbývá a v příštích dnech budeme jednat o tom, jak získat další záruky, které potřebuje britský parlament," uvedla.

V nočním dokumentu dalo 27 ostatních zemí unie najevo, že irská pojistka je záložní plán. Ideálně by vůbec neměl být po konci přechodného období po brexitu ani spuštěn, protože do té doby se Brusel a Londýn chtějí dohodnout na novém a lepším řešení v rámci budoucího těsného obchodního partnerství Británie a EU.

Jednání o něm by měla začít co nejdříve po brexitu a příprava ještě dříve. Pokud se dohodu nepodaří sjednat včas a irská pojistka, fakticky držící Severní Irsko v evropské celní unii, naskočí, měla by být opět jen dočasným řešením, dokud jej nenahradí nová a co nejrychleji dojednaná dohoda.

Mayová uvítala v noci odsouhlasenou stránku závěrů 27 zemí. Jsou prý "tím nejjednoznačnějším vyjádřením, které jsme dosud ze strany EU slyšeli". Evropští partneři podle ní dali jasně najevo, že se po ratifikaci dohody o vystoupení chtějí s britskou stranou rychle domluvit na nové smlouvě upravující budoucí těsné hospodářské partnerství.

"Klíčem a zásadní věcí v tomto ohledu je, jaké bude naše budoucí partnerství s EU," podotkla Mayová. Ze strany unie je podle ní jasné, že dohodu o budoucím těsném vztahu si Evropská unie přeje stejně jako Londýn, a hodlá na ní proto intenzivně pracovat. Připustila, že vyjednávání v poslední fázi budou tvrdá.

Podle diplomatů ale z finální verze nočního prohlášení EU27 vypadl původně navržený bod, v němž premiéři a prezidenti výslovně uváděli, že jsou připraveni v budoucnu britské straně poskytnout ještě další záruky.

Mayová, která původně odvolala dopředu prohrané hlasování o rozvodové smlouvě plánované na dnešní týden, v Bruselu dnes potvrdila, že text Dolní sněmovně předloží do 21. ledna. Na otázku, proč by jí měly ostatní země pomáhat, když je potvrzení skeptickými britskými poslanci dál jen málo pravděpodobné, britská premiérka zdůraznila, že cílem EU je právě prosazení měsíce dojednávané dohody.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články